„Praha tradičně není zrovna betlémářské město. Nejvíce se uchytily tam, kde je dřevo, a to v podhůří nebo v hornických či textilních městečkách, jako jsou Příbram nebo Ústí nad Orlicí," uvedl předseda Spolku českých betlémářů Milan Zábranský. I přesto však první betlém na území českých zemí stál právě v Praze.
„První betlém vystavili jezuité v kostele sv. Klimenta v prostorách Klementina, který už dnes nestojí. Bylo to v roce 1562 v rámci rekatolizace českých zemí. Nevíme přesně, jak vypadal, pravděpodobně byl skoro v životní velikosti a složený z kašírovaných loutek. Potom se betlémy začaly šířit po celé republice," vysvětlil Zábranský. I v Praze tak můžeme najít betlémy se skutečně historickou hodnotou.
Nejstarší pražské betlémy jsou z osmnáctého století, starší už se příliš nedochovaly. „V Praze je asi nejkrásnější a jeden z nejstarších betlémů v kostele Panny Marie Andělské na Loretánském náměstí," míní předseda Spolku českých betlémářů Milan Zábranský. Zmíněné dílo bude letos v kostele k vidění od 25. prosince. Odhaduje se, že nejstarší postavy jesliček vznikly v první polovině osmnáctého století.
Životní velikost
„Dělali ho dva bratři kapucíni z Itálie, a to deset let," uvedl vikář kapucínského kostela Aloiz Josef Gabarík. Betlém nemá v České republice obdoby, protože navazuje na tradici neapolských kašírovaných betlémů.
„Skládá se ze 49 figur, z toho je 17 zvířat a 32 lidských postav v životní velikosti," popsal Gabarík. Nejde o vyřezané sochy, ale o figuríny, které jsou oblečeny. Tkanina na nich je kašírovaná a drží takový tvar, jaký autoři zamýšleli.
Než si budou moci zájemci dílo prohlédnout, kapucíni dodají na místo čerstvou slámu a jehličí, aby místo příjemně vonělo. A to až do 9. ledna, kdy výstava končí. Na rozdíl od minulosti se už také nemusí po skončení expozice betlém nosit do skladu, což podle Gabaríka figuríny poškozovalo. Nyní budou jesličky uloženy v boční chodbě lodě kostela, kde se dříve zpovídalo.
Opravený i slaměný betlém
Další známý historický betlém se nachází v kostele Nanebevzetí Panny Marie a Karla Velikého na Karlově. V betlémské jeskyni, která velikostí přesně odpovídá té u Jeruzaléma, návštěvník najde ze dřeva vyřezanou svatou rodinu. Tedy našel, na letošní Vánoce je totiž jeskyně uzavřena.
„Kvůli vysoké vlhkosti došlo k poškození vzácných štuků. Památkáři teď začali pracovat na opravách a předběžně nám slíbili, že by mohli skončit na jaře. Sochy jsme museli přemístit a teď jsou umístěny v prostorách kostela," vysvětlil jáhen kostela Ignác Laňka.
Opravdoví betlémoví nadšenci si jich mohou užít do sytosti na řadě výstav po celé Praze. Například v Muzeu Karlova mostu, které se pyšní slaměným betlémem v nadživotní velikosti. Na místě je letos vystaven už poosmé a každý rok se rozrůstá o novou postavu. Pro muzeum ho vytváří polský výtvarník Andrzej Wrzecionko a nyní čítá více jak desítku figurín.
Kromě toho v muzeu návštěvníci najdou ještě dalších několik desítek menších betlémů. „Lidé si mohou také prohlédnout, jak se betlémy vytváří," vysvětlila vedoucí obchodu muzea Michaela Rejdová.
Letošní výstava nese titul Jak se rodí betlémy, a díky tomu lze narazit třeba na ukázku zdobení perníku či postupu výroby dřevěných, keramických či tištěných betlémů. Výstava končí 3. února a vstupné na ni stojí pro dospělého 170 korun, pro děti, studenty a seniory o stokorunu méně. Děti do šesti let mají vstup zdarma.
Mechanický betlém s tramvají
Další z výstav je k vidění v sídle senátu ve Valdštejnském paláci. Expozice sestává ze zhruba osmdesáti betlémů všech velikostí od dřevěných po mechanické. Autor výstavy, sběratel Bohumil Dušek se výrobou pohyblivých betlémů sám zabývá.
„Na výstavě návštěvníci najdou i jeden velký mechanický betlém, který jsem udělal pro děti, kde jezdí dokonce tramvaj. Pokud vím, je to jediný pohyblivý betlém na světě, kde tramvaj jezdí," přiblížil Dušek s tím, že většina jesliček je zapůjčena od členů Spolku českých betlémářů, ale občas se s exponátem ozvou třeba i zaměstnanci kanceláře senátu, která akci spolu se spolkem spolupořádá. Vstup na výstavu, která potrvá do 10. ledna, je pro všechny zdarma.
Vánoční výstavy betlémů v Praze:- Lidová řemesla vánoční výstava (Betlémská kaple, do 3. 1.)
- Výstava betlémů Betlém klubu (Kostel P. M. Sněžné, do 3. 1.)
- Jak se rodí betlémy (Muzeum Karlova mostu, do 3. 1.)
- Vánoční výstava v Senátu (Vadštejnský palác, do 10. 1.)
- Betlémy Jana Dlouhá, Jan Roda (Malá výstavní síň Prahy 5, do 6. 1.)
- Výstava betlémů Marie Dočekalové (Gymnázium J. Keplera, do 1. 1)
- Tradiční vánoční zvykosloví (Galerie Scarabeus, do 10. 1.)
- Vánoční výstava Ivy Hüttnerové (Chvalský zámek, do 3. 1.)