Před plánovanou rekonstrukcí neorenesanční stavby na Václavském náměstí musí zmizet všechny sbírky. Velká část z nich zamíří do sousední budovy někdejšího Federálního shromáždění.

Archeologické nálezy, podmořské houby, hromady mincí, meteorit, slon či velryba. Exponátů jsou v muzeu možná desítky milionů.

Stěhování proto začíná s několikaletým předstihem. Začátek rekonstrukce muzea je naplánován až na rok 2011. „Jenže třeba v archeologických sbírkách jsou desetitisíce, možná až statisíce kusů,“ přibližuje objemnost nejrozsáhlejší sekce muzea jeho generální ředitel Michal Lukeš.

Zůstat nesmí nic

Stěhovací ruch momentálně nejvíce zasahuje přírodovědnou část muzea. I v jejích sbírkách se nachází nesčetné množství exponátů. Kolik přesně jich budou přesunovat, to pracovníci muzea nevědí. „Zatím to nikdo nespočítal, takže to budeme vědět až nakonec. Jisté je, že tu nesmí nic zůstat,“ řekl ředitel přírodovědné části muzea Jiří Litochleb.

Asi nejslavnější exponát muzea, dvaadvacetimetrová kostra velryby, se prý bude stěhovat až nakonec. Přemístit čtyři tuny vážící kolos nebude žádná hračka. Skelet rozeberou pracovníci muzea na jednotlivé kosti a v krabicích přemístí do vedlejší budovy. Ta připadne Národnímu muzeu po odchodu Rádia Svobodná Evropa, které se má do roka přesunout na Prahu 10.

Budovy spojí tunel

Muzeum tím získá více než tři tisíce metrů čtverečních výstavní plochy a lidé budou moci vidět i ty předměty, které kvůli nedostatku prostor byly léta uschovány v depozitářích. Novinkou bude i zjednodušená komunikace mezi oběma budovami. Spojí je totiž podzemní tunel, který zvítězil v plánech nad mostem. Muzeum chce také do obou budov umožnit lidem vstup přímo z metra.

Rekonstrukci historické budovy muzea si vynutil její havarijní stav. Akce by měla proběhnout v letech 2011 – 2018. Náklady na ni se odhadují na 4,5 miliardy korun, které by měl pokrýt státní rozpočet.