Nutné je dodržovat dvoumetrové rozestupy a mít nasazenou roušku, k dispozici je dezinfekce a jednorázové rukavice. Každá osoba má mít samostatnou plochu o rozloze 15 m².

„Počty návštěvníků budou počítat pokladní, na rozestupy dohlídnou také další pracovníci na místě,“ sdělila Olga Šámalová, náměstkyně ředitelky muzea hlavního města. Žádný velký nával ovšem pražské objekty neočekávají. „Front se upřímně neobáváme, pro všechny případy jsme ale na zvýšený zájem návštěvníků připraveni,“ říká Šámalová.

Skupinové a lektorské návštěvy pak mohou čítat maximálně 10 osob. Stále také probíhá online program školám v rámci výuky dějepisu.

V rámci úsporných opatření muselo Muzeum hlavního města Prahy sáhnout do svého výstavního plánu. „Pokračujeme v našich výstavách, které jedou už půl roku. V domě U Zlatého prstenu máme kromě stálé expozice Praha Karla IV. dočasnou výstavu 100 roků Říše loutek. Ve Ctěnicích pak máme výstavu Devatero řemesel, desátá bída. Tím, že jsme ji otevírali v květnu a byla otevřeno jen přes léto, tak je stále jako nová,“ láká Šámalová.

Na příští rok pak městské muzeum chystá expozici věnovanou fenoménu Stínadel inspirovanou knihami Jaroslava Foglara, otevřít by měla začátkem července v domě U Zlatého prstenu.

Hudební zvěřinec v Národním muzeu

Národní muzeum ve čtvrtek spustí svůj provoz pouze částečně. Otevře se Muzejní komplex, tedy historická i nová budova, České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

Zájemci se mohou těšit na zbrusu nové expozice. Poprvé tak bude možné naživo spatřit výstavy Slavní čeští skladatelé, Lvem mě nazývají, 1620. Cesta na Horu, Hudební zvěřinec, Korona v muzeu! nebo Nástroje paměti. Vstupenky lze zakoupit i dopředu online.

Kam vyrazit v Praze. Infografika.Zdroj: RedakceSvých pět stálých expozic otevře ve čtvrtek také Národní technické muzeum. Návštěvníky láká na snížené vstupné. Jeho studovna, knihovna a badatelna zůstávají nadále uzavřeny.Pracovníci muzea budou provoz vyhodnocovat v týdenních intervalech a následně rozhodnou o prodloužení otevírací doby a otevření dalších svých objektů. Zavřené totiž zatím zůstává Národopisné muzeum, Národní památník na Vítkově, Muzeum Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, Lapidárium Národního muzea, Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra či Památník Jaroslava Ježka.

Zemědělské muzeum otevře rovněž ve čtvrtek. Prvních padesát návštěvníků dostane jako dárek roušku, každý stý potom volnou rodinnou vstupenku s platností do konce příštího roku.

Do pražské zoo bude moci vstoupit v jednu chvíli pouze pět tisíc návštěvníků. Při jarním rozvolňování byl ovšem denní limit 8400 osob, nejvyšší denní návštěvnost areálu byla podle jejího ředitele Pavla Bobka zatím 20 tisíc lidí za den. „Jaká je kapacita areálu, bohužel není nikde definováno. Kdybychom nezohledňovali dopravní obslužnost, jistě by pojal 40 tisíc návštěvníků," sdělil Bobek.

Z pavilonů otevřou pouze pavilon šelem a plazů, Afrika zblízka, Africký dům, Pavilon hrochů a Pavilon goril, kam budou pracovníci regulovat vstup. „Uzavřeny zůstanou pavilony, kam by se vzhledem k limitu patnácti metrů čtverečních na osobu vešlo jen několik málo návštěvníků," dodal Bobek.