V roce 2004 přišlo Národní muzeum s projektem první Pražské muzejní noci. Akce tohoto typu jsou již řadu let obvyklé ve velkých evropských městech „Jde vlastně o velice jednoduchý princip, kdy muzea a galerie v daném městě zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým nočním návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné, volným vstupem počínaje a speciálními akcemi konče,“ říká Ivana Havlíková z Národního muzea.

K pražské akci se v roce 2005 připojila i další města v zemi a tak se z Muzejní noci stal celostátní festival konaný vždy na přelomu května a června, jehož vyvrcholením je právě Pražská muzejní noc.

„Letos půjdeme večer do muzeí s rodinou již potřetí. Líbí se mi, že jsou všechna místa propojena speciálními linkami a člověk toho tak stihne víc. Tentokrát se chystáme do Ekotechnického a Zemědělského muzea, kde jsme ještě nebyli,“ plánuje si Jiří Bauer z Prahy 13.

Hlavní myšlenkou Pražské muzejní noci je umožnit návštěvu pražských muzeí a galerií v zajímavém nočním čase. Muzea chtějí tímto způsobem připomenout svůj smysl a význam především těm, kteří je pravidelně nenavštěvují. Neopakovatelná je však uchvacující atmosféra, která v metropoli během akce vzniká. „Je potěšitelné, že počet zapojených institucí a objektů opět vzrostl. Letošní Pražské muzejní noci se účastní 28 institucí a celkem 55 objektů. Zcela nově se akce letos účastní 6 institucí a to Ekotechnické muzeum, Chlupáčovo muzeum, Galerie AMU, Národní divadlo, Technické a dokumetační muzeum pražské energetiky a Muzeum granátů,“ pokračuje Havlíková.

Kromě stálých expozic a výstav je pro návštěvníky připravena pestrá mozaika doprovodných akcí. Například muzejní noc v hlavní budově Národního muzea tematicky propojí originální projekt uměleckých performancí PERPETUUM MUZEUM, ve Veletržním paláci jsou připraveny pro milovníky výtvarného umění Dramatické etudy k vybraným dílům nových expozic, v Ekotechnickém muzeu je možno shlédnout interaktivní výstavu Orbis Pictus. Řada muzeí nabízí nejrůznější koncerty, hudební a audiovizuální experimenty. Například program Horror v Českém muzeu hudby nebo instalace Veranda u Musea Kampa, kde se každý návštěvník stane součástí tohoto ojedinělého projektu.

Návštěvníci budou mít také jednu z posledních příležitostí shlédnout výstavu Republika v Národním muzeu, která končí 6. července, nebo expozici Asijského umění v zámku Zbraslav, která se uzavírá v září.

„Od půl dvanácté do půl jedné je u nás připraven program Hodina duchů ve městě duchů, kterým bude každého návštěvníka provázet jedno strašidlo. Lidé tak mají jedinečnou možnost vyfotit se s jedním z pražských strašidel a poslechnout si jeho příběh,“ říká Filip Jan Zvolský z Muzea Pražských pověstí a strašidel.

Podrobnosti o všech akcích se lidé mohou dnes dozvědět v informačních stanech před hlavní budovou Národního muzea a v místě Centrálního přestupního bodu na náměstí Jana Palacha, kde budou od 10 do 24 hodin k dispozici informační materiály a brožury s detailním programem jednotlivých muzeí.

Všechny objekty, až na Vyšehrad a památky Pražské informační služby kde se platí symbolické vstupné, jsou přístupné zdarma. „Zadarmo je i doprava speciálními autobusovými linkami, které spojují všechna muzea,“ informuje mluvčí Pražských Dopravních podniků Ondřej Pečený.

„Moc nás těší velký zájem návštěvníků o tuto jedinečnou akci, neboť jsou to právě návštěvníci, kteří vytvářejí neopakovatelnou atmosféru Pražské muzejní noci. Když nám bude počasí přát, věřím, že společně překonáme návštěvnický rekord z loňského roku – 202 000 návštěvnických vstupů“ řekl za organizátory generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Bezplatné autobusové linky budou v provozu od 18.30 hod. do 1.15 hodin.

Během Pražské muzejní noci bude zároveň prodloužen provoz metra do 1.30 hodin (nebude ale navazovat povrchová doprava, P+R budou otevřeny do 2.00 hodin).

Do 1.15 hod. bude v provozu i lanová dráha na Petřín.

Cestování metrem a lanovou dráhou bude během muzejní noci zpoplatněno běžným způsobem.

Otázky související s dopravou bude během Pražské muzejní noci zodpovídat bezplatná infolinka na telefonním čísle 800 19 18 17.
Bezplatné autobusové linky budou v provozu od 18.30 hod. do 1.15 hodin.