Večerní konec koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu překvapil i zkušené politické analytiky. Včera, krátce poté, co se regionální rada ODS shodla na tom, že magistrátní „sňatek z rozumu“ s ČSSD skončí, jsme oslovili dvojici politologů.

Zdeněk Zbořil i Bohumil Doležal považují konec koalice za zásadní zprávu. V ohrožení je podle nich i křeslo primátora Bohuslava Svobody.

„Všechno je otázka zákulisních bojů, ale zřejmé je, že část ODS pana primátora Svobodu úplně nemusí, a tak se může stát, že bude mužem na odstřel,“ uvažuje Zbořil. A Doležal je nezávisle na něm v prvním komentáři ještě otevřenější. „Nemusí to být pochopitelně jediný důvod, do karet politiků nevidíme. Ale podle mě vedení ODS zřejmě vadilo, že pan Svoboda byl příliš silnou osobností a snažil se stát na vlastních nohou,“ soudí Doležal.

Tůmův návrat?

Politologové si však nemyslí, že by ODS jen tak „prošlo“, aby se dohodla s TOP 09 a místo Svobody nominovala na post primátora někoho jiného.

„Osobně bych se hodně divil, kdyby se TOP 09 spokojila s tím, že jen zaujme pozici ČSSD a po panu Březinovi získá pozici náměstka primátora,“ myslí si Doležal. TOP 09 podle něho určitě bude usilovat o post nejvyšší. „Je to vítězná strana z posledních voleb. Nemůžou neusilovat o pozici primátora,“ dodává Doležal. A podobně uvažuje i Zbořil: „TOP 09 by jistě post primátora chtěla.“ A kdo by měl tento post obsadit? Politologové se opět shodli. „Mohlo by se začít přemýšlet, co s předvolebním lídrem TOP 09, panem Tůmou,“ odhaduje Zbořil.

ODS musí přijít s ústupky

V případě Tůmy by mohl vzniknout pro část ODS podobný problém, jako se Svobodou: příliš silná osobnost. Ale občanští demokraté teď podle Zbořila i Doležala nemají moc na vybranou.

„ODS koalici s TOP 09 po volbách neuzavřela, protože věděla, že by v ní hrála druhé housle. Pokud zase začnou jednat, nemůže se to obejít bez ústupků,“ říká Doležal.

Zajímavosti, proč by ODS mohla být vstřícnější k požadavkům TOP 09, si všímá Zbořil. „ČSSD a ODS byla koalice lidí, kteří měli v minulosti umazané ruce. Mám teď na mysli lidi jako je pan Březina. Jak se blíží volby, ODS by mohlo vyhovovat užší spojení s TOP 09, mohlo by to oběma stranám pomoci i na celostátní úrovni,“ soudí.

Podle Doležala by se strany každopádně měly dohodnout. Nejen proto, že jsou v Praze a je na ně „vidět“. „Máme tady velká politická témata jako jsou tunel Blanka nebo metro. Praha je celá rozvrtaná a bylo by krajně neblahé, kdyby třeba na nějaké další čtyři roky přišel stop stav,“ dodává politolog.

Koalice: od začátku ke konci

- Volby na magistrát loni vyhrála TOP 09 v čele se Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Druhá skončila ODS (20 mandátů).

- ODS se měsíc po volbách, přes původní jednání s vítěznou TOP 09, nakonec dohodla na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí a získala 14 zastupitelů.

- Výsledek povolebních vyjednávání vyvolal silné protireakce, první povolební zasedání zastupitelstva 30. listopadu, na kterém mělo být zvoleno nové vedení města, dokonce na několik hodin zablokovali demonstranti.

- Fungování magistrátního vedení nebylo bez problémů, objevovaly se zprávy o sporech v pražské ODS. Měly údajně příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, představitelé ODS ale spekulace odmítali.

- Na vztahy v koalici naopak nemělo bezprostřední vliv obvinění a následné obžalování náměstka Karla Březiny. Případ byl označen za vnitřní věc ČSSD. Březinu naopak silně kritizovali představitelé TOP 09, kteří jej vyzývali k odstoupení.

- Včera regionální rada ODS rozhodla o ukončení spolupráce s ČSSD (čtk)

Čtěte také: ODS opouští koalici s ČSSD na pražské radnici