VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum hlavního města Prahy slaví 125. výročí

Praha - Instituce by za pár let měla mít k dispozici novou budovu.

10.5.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Muzeum hlavního města Prahy dnes, v květnu 2008 slaví své 125. výročí. Foto: Vít Šimánek

V pondělí mívají muzea a další instituce obvykle zavřeno, Muzeum hlavního města Prahy ale 12. května udělá výjimku. Nejen že návštěvníkům zpřístupní v tento den expozice, vstup do nich bude navíc zdarma. Právě v pondělí totiž oslaví 125. výročí od svého otevření, a proto připravilo mimořádný program.

Výročí si návštěvníci mohou připomenou mimořádným otvíracím dnem v pondělí 12. května od 9 do 16 hodin. V 10 a 14 hodin budou mít také možnost vidět dvě výstavy s komentářem jejich autorů.

Od pondělí se zároveň začnou lidé seznamovat s novým logem muzea, které pracuje se zkratkou MMP. Tak bylo dosud muzeum označováno neoficiálně. Do oficiální prezentace muzea ji vnáší teprve nové logo. „Jsou v něm užity dvě barvy hlavního města Prahy, tedy s bílou a červenou. Vlnky z dvou písmen MM jsou pak dynamickým motivem, který by měl vyjadřovat moderní firmu,“ popsal logo jeho autor, grafik Jiří Sušanka.

První exponáty mohla veřejnost v muzeu, které se věnuje dějinám Prahy od pravěku do současnosti, spatřit 12. května 1883. Tehdy byly vystaveny ve čtyřech místnostech kavárenského pavilónu, v němž muzeum sídlilo. Pavilón se do dnešního dne nezachoval – musel ustoupit magistrále – instituce s tehdejším názvem Městské muzeum pražské naopak funguje dodnes. 125. výročí svého otevření oslaví pod názvem Muzeum hlavního města Prahy.

Kromě své minulosti u příležitosti výročí muzeum představilo také svou budoucnost. Do dvou let dostaví dva depozitární areály ve Stodůlkách a u Benešova. Místo v něm najde více než jeden milion archeologických a historických exponátů. Součástí areálů bude také lapidárium sloužící k uložení velkých plastik.

Nový územní plán, který by měl platit po roce 2010 by pak měl počítat s výstavbou nové budovy. Vzniknout by mohla naproti historické budově, která se nachází v ulici Na Poříčí a jež by při stavbě nových prostor měla být generálně zrekonstruována. Stávající i nová budova by poté měla být propojena podzemními chodbami. V nových prostorách by měl najít lepší zázemí pro Langweilův model nebo nová expozice urbanismu. Hrubým odhadem by náklady na stavbu i rekonstrukci mělo město přijít na více než půl miliardy korun.

Představitelé muzea by po dohodě s magistrátem také chtěli obnovit archeologické muzeum, které kdysi sídlilo v Praze 6. Nyní metropole samostatné muzeum věnující se období pravěku nemá.

Plány do budoucna přicházejí ve chvíli, kdy magistrát zvažuje sloučení muzea s Galerií hlavního města Prahy. „Záměr stále zatím posuzujeme,“ uvedl radní pro kulturu Milan Richter s tím, že i po sloučení by chod obou institucí nebyl narušen.

Muzeum by mělo vystavit více sbírek z depozitářů

Nová budova a depozitáře by měly Muzeu hlavního města Prahy umožnit představit více předmětů ze svých sbírek, říká k budoucnosti muzea Zuzana Strnadová, která je ředitelkou muzea od roku 2000.

Jakým způsobem oslavíte výročí otevření?

V pondělí 12. května bude otevřeno pro návštěvníky od devíti do šestnácti hodin. Jsou připraveny speciální komentované prohlídky k výstavám Pražské kavárny a jejich svět a Starou Prahou Václava Jansy. Vstup bude zdarma. Kromě tohoto chystáme na pondělní večer speciální setkání pro členy klubu přátel muzea. Dozvukem oslav bude nové logo a vizuální styl muzea. Nová prezentace bude postupně nahrazovat stávající při všech akcích muzea.

Které okamžiky považujete v novodobé historii muzea za nejzásadnější?

Vyzdvihla bych především to, že po dostavbě depozitářů budou všechny sbírky muzea uloženy odpovídajícím způsobem. Tedy trvale a v depozitářích, které budou naše. To je pro mě osobně velmi významné. Sbírky jsou základem muzea a je potřeba se o ně starat, pečovat o ně a mít je řádně uložené.

Za další důležitou věc považuji to, že budeme mít, zdá se, větší možnosti tyto sbírky prezentovat díky rekonstrukci historické budovy, dostavbě nové budovy a vzniku pražského archeologické­ho muzea.

V jaké fázi je dostavba nových depozitářů a na jak dlouho pokryjí potřeby muzea?

Většinu sbírek již v současné době máme uloženy v nové, vyhovujícím prostředí. V obou areálech již dostavujeme poslední dvě budovy. Myslím si, že po dostavbě nových areálů, má muzeum rezervu na dvacet třicet let.

Muzeum hlavního města Prahy v číslech

Ve svých sbírkách má více než 1 milion exponátů.

pracuje v něm 63 zaměstnanců,

sídlí celkem v 7 budovách.

Z HISTORIE A BUDOUCNOSTI MUZEA

1875 – na rozhraní Nového Města a Karlína v Poříčském parku byl postaven kavárenský pavilón, budoucí sídlo muzea,

26. října 1877 – náměstek starosty Otakar Antonín Zeithammer upozornil městskou radu na prodeje starožitností dokumentující dějiny Prahy agentům vyvážejícím je do ciziny, doporučil tyto předměty shromáždit na jednom místě a vybudovat nové muzeum,

konec listopadu 1881 – muzeum získalo pro uskladnění sbírek místnost vedle archivu na pražské radnici,

5. června 1882 – městská rada rozhodla, že muzeum získá kavárenský pavilón,

počátek roku 1883 – začalo se s instalací první expozice, nacházela se ve čtyřech místnostech pavilónu,

12. května 1883 – bylo slavnostně otevřeno veřejnosti Městské muzeum pražské, prvním kustodem a pozdějším ředitelem muzea byl Břetislav Jelínek,

jaro 1896 – v ulici Na Poříčí začala stavba nové budovy muzea podle plánu architekta Antonína Balšánka,

1900 – otevřena nová budova, která slouží návštěvníkům i muzeu v ulici Na Poříčí dodnes,

1972 – muzeum opustilo kavárenský pavilón,

1974 – kavárenský pavilón byl zbourán kvůli stavbě severojižní magistrály,

2009 – bude dostavěn depozitární areál pro historické depozitáře,

2010 – bude dostavět depozitární areál pro archeologické depozitáře,

2011/2012 – mohla by začít generální rekonstrukce budovy Na Poříčí a výstavba nové budovy.

Výstavní plán

Současné výstavy

Do 31. 8. 2008 Pražské kavárny,

do 15. 6. Starou Prahou Václava Jansy,

do 11. 5. Začalo to hrudkou hlíny,

Výstavy, které se připravují na letošek

16. 6. až 13. 7. Malujeme po síti, mezinárodní výtvarná soutěž pro děti,

25. 6. až 21. 9. Jan Mácha, kresby a grafiky Prahy,

16. 10. až 16. 11. Moskevská secese, architektura a životní styl ruské metropole,

Výstavy, které potrvají až do roku 2009

10. 2008 až 5. 4. 2009 Adolf Loos, dílo architekta Loose realizované v českých zeních v letech 1903 až 1933,

11. 2008 až 11. 1. 2009 Perníkové formy, vánoční výstava,

12. 2008 až 1. 3. 2009 Praha letem po sto letech, výstava komparativní fotografie.

Autor: Hana Válková

10.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení