Ministra financí jsem vyprovokoval, ale bylo to trochu jinak, než říká on. Tak pohlavkovací incident nedaleko Poslanecké sněmovny, při kterém ministr vlády České republiky podle vlastního přiznání vrazil nespokojenému občanovi čtyři facky, hodnotí 19letý muž ze středních Čech, jenž tvrdí, že právě on byl druhým účastníkem incidentu. Přeje si ale zůstat v anonymitě.

Zatímco ministr tvrdil, že chodec věku jeho syna, o němž hovořil jako o „drzém spratkovi“, na něho vulgárně pokřikoval, že bude viset, podobná slova podle zbitého muže nepadla. Jen prý řekl, že ministr „měl už dávno sedět“.

Vulgární vyjádření na ministrovu adresu nicméně nepopírá – nedokázal se prý ovládnout, když spatřil muže, kterého považuje za symbol prohnilosti české politiky a jejích představitelů. Odmítá ale, že by hulvátské výrazy zazněly jen z jeho úst – sprosťáren se prý nevyvaroval ani člen kabinetu premiéra Nečase.

Oba aktéři se neshodnou i na další podstatné věci – zatímco šéf resortu financí hovořil o čtyřech úderech, když nejprve mělo padnout pár facek a poté, co bitý muž protestoval, chtěl ho člen vlády vychovat dalšími dvěma ranami, druhá stana si vše pamatuje jinak: políček prý byl jen jeden.

Incidentem se zabývá policie

Okolnosti incidentu, který na politické scéně vyvolal značný rozruch, zkoumá pražská policie. Její vyšetřovatelé také zkoumají záznamy bezpečnostních kamer, jimiž je okolí sněmovny doslova prošpikováno. Šetření stále pokračuje – prozatím ale policisté hodnotí konflikt vrcholící fyzickým násilím jako jednání přestupkového charakteru. A to na obou stranách.

Pokud policisté nezmění názor a nedospějí k závěru, že byl spáchán trestný čin, budou událost nakonec řešit úředníci ve správním řízení. Věc by tak mohla skončit uložením pokuty.

(zw)