Po dlouhých letech se má konečně slavné dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej vrátit tam, kam patří. Do Prahy. Jenže stěhování dvaceti obrazů, které jsou dnes zapůjčené na zámku v Moravském Krumlově, budí od začátku velké rozpaky.

Dílo by mělo být podle úterního rozhodnutí rady hlavního města umístěno do velké dvorany Veletržního paláce, kde byly obrazy poprvé vystaveny v 23. září roku 1928. Ke stejnému dni chce město vystavit epopej také letos.

„Prostory zámku, kde je dílo dnes, nepovažuji za důstojné. Interiéry ještě vyhovují, ale exteriér zámku vypadá jako ruina, i proto jsme se pro přestěhování rozhodli,“ konstatoval pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS).

Padl tak návrh, kdy se měla epopej stěhovat na nějaký čas do Japonska do tokijské galerie The National Art Center.

V Moravském Krumlově, kde byly obrazy několik desítek let, jsou tímto krokem rozhořčeni. Podle jeho starosty Jaroslava Mokrého (ODS) není možné, aby byla expozice v červnu v Krumlově ukončena. „Je to určitá fantazie. Stěhování je velmi složitá záležitost, a pokud vím, Veletržní palác je plný expozic Národní galerie. Naše jednání bude směřovat tak, aby expozice zůstala u nás,“ řekl Mokrý.

Ten byl také překvapen kritickým hodnocením radního Pechy ohledně stavu expozice. „Je zvláštní, že při návštěvě, kdy tu s ním byli i zástupci Galerie hlavního města Prahy, se o tom nezmínil,“ podotkl starosta. Podle něj jsou rytířský sál i kaple zámku, kde obrazy vystavují, v bezchybném stavu. Uznal ale, že zámek jako celek v dobrém stavu není, což je ale věc vlastníka, tedy společnosti Incheba, která slíbila v letošním roce zahájení rekonstrukcí.

Radní Pecha se ale vyjádřil jednoznačně. „Zámek v Moravském Krumlově je v tak katastrofálním stavu, že další ponechání epopeje v něm není možné. Dílo, které Praze Alfons Mucha věnoval, přestěhovat musíme,“ potvrdil. Rada na stěhování, přípravu expozice a další nezbytné výdaje uvolnila 25 milionů korun.

Některé obrazy podle Pechy vyžadují restaurování, navíc na rozdíl od Jaroslava Mokrého radní Pecha tvrdí, že ve Veletržním paláci jsou nyní prostory volné a Národní galerie (NG) předběžně s umístěním souhlasí. „Je to jedno z možných řešení, které navrhuje magistrát. Jednali jsme o tom, ale žádnou smlouvu jsme zatím nepodepsali,“ konstatovala mluvčí NG Petra Jungwirthová.

Do jednání by měl vstoupit také vnuk slavného malíře John Mucha. Pecha řekl, že s umístěním do Veletržního paláce také předběžně souhlasí. Na otázku Deníku, proč se město tak narychlo rozhodlo dílo přestěhovat, radní opět hovořil o špatném stavu zámku. O tom, ale muselo město vědět mnoho let.

Podle pražského opozičního zastupitele Miroslava Pocheho (ČSSD) se vedení města pouze na poslední chvíli snaží splnit jeden z bodů programového prohlášení. „Ve skutečnosti není nic připravené, jedná se pouze o předvolební tah,“ domnívá se Poche.

Vlastní expozice

Pravdou je, že přání autora Slovanské epopeje nebude ani po přestěhování obrazů do Prahy zcela naplněno. Stále totiž chybí vlastní pavilon, kde by dílo bylo vystaveno.

„Je i nadále naší prioritou tento pavilon vybudovat. Nám se zamlouvaly například zrekonstruované prostory na Vítkově, s tím ale nesouhlasil John Mucha. Ten byl pro Letnou. Musíme řešit další varianty,“ pokračoval Pecha.

Jednou z nich je postavit jeden objekt jen pro epopej o rozloze asi 1500 metrů čtverečních za zhruba 250 milionů korun, druhá varianta je budova o 5000 metrech čtverečních, kde by se další prostory využívaly pro potřeby NG a podobně, tato stavba by vyšla asi na třičtvrtě miliardy.

Slovanská epopej je soubor dvaceti pláten, které Alfons Mucha maloval v období mezi lety 1910 až 1928. Obrazy oslavují slovanství a českou historii. Po dokončení věnoval autor dílo hlavnímu městu Praze s podmínkou, že Praha vytvoří pro epopej, důstojné prostory, což se dodnes nepodařilo. V součastnou chvíli se plátna nacházejí na zámku v Moravském Krumlově. Smlouva mezi Galerií hl. m. Prahy a Moravským Krumlovem o zápůjčce Slovanské epopeje vyprší letos v polovině roku. Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru.