"Chceme hlavně vyjádřit, že nás důsledky našich činů vůči strojvedoucímu Martinovi velmi mrzí. Rozhodně náš záměr nebyl ho jakkoli poškodit," napsaly skoro třicetileté dívky Jahu a Darja, které závodily v LowCost Race jako Black Ginger, ještě před zveřejněním této informace na Facebook. Během úterý se totiž v médiích spekulovalo pouze o zaslání vytýkacího dopisu, také Pražský deník nastínil tezi, že kvůli personální krizi se pražský dopravní podnik (DPP) neuchýlí k vyhazovu zmíněného provinilce.

"Mrzí nás to o to více, že strojvedoucí vyhověl našemu přání, byl velmi milý a pomohl nám s naší netradiční cestou. Co dokážeme posoudit, nedošlo v žádném případě k narušení bezpečnosti. Řidič za námi celou dobu stál a říkal přesně, co a jak a kdy máme stisknout. Šlo o několik video záběrů. Před tím, než mělo dojít na složitější manipulaci se soupravou, se řidič ujal řízení," dodaly mladé dámy.

To ostatně potvrdil i dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek. "Do funkce strojvedoucího se nevrátí a teď se řeší, jaký bude jeho další osud," řekl Primě a dodal, že z videa je patrné, že strojvůdce měl při netradiční ženské "návštěvě" ruku na brzdě a sledoval zrcátka. Dopravní podnik po tomto excesu také zpříšní kontroly v metru, zda strojvedoucí opravdu dodržují nařízení zakazující vstup nepovolaných osob do kabiny.

Jahu a Darja se dle vyjádření na sociálních sítích hodlají potrestanému Martinovi omluvit osobně. Nevyhýbají se zodpovědnosti. "Šlo o vtipné video, mrzí nás, že se celá situace takto vyhrotila," napsaly. Ale těžko říct, jestli si už v úterý večer uvědomovaly, o jak moc "vyhrocený" případ se jedná. Vždyť všem třem účinkujícím hrozí až pět let vězení kvůli obecnému ohrožení. Navíc účastnice LowCost Race teď musí čelit nadávkám a hrozbám na internetu.

Navíc kauza z pražského metra není jedinou kaňkou na letošním ročníku LowCost Race. V sobotu totiž zahynula v Rakousku čtyřiadvacetiletá soutěžící z Ostravy po pádu do řeky. Kvůli pietě právě i ženy "strojvedoucí" ze závodu odstoupily. "Celý závod LowCost Race má nádhernou myšlenku: jde o kreativitu, překonání vlastních limitů, o cestování a poznávání kultur. Jde o to ukázat, co všechno může zažít člověk s minimem finančních prostředků, když je ochoten věřit lidem a být otevřený novým zkušenostem," zůstaly dívky z Black Ginger týmu přesto věrny netradičnímu závodu plného šílených kousků.