Až tři metráky mrtvých ryb a úhyn části škeblí říčních – taková je bilance vypouštění Kyjského rybníka, které začalo 18. června. Případ nyní šetří inspekce životního prostředí. Magistrát, správci rybníka i firmy připravující odbahnění rybníka svalují vinu jeden na druhého.

Zatímco škeble uhynuly v Kyjském rybníku na přelomu června a července, mrtvé ryby se na hladině objevily teprve tento týden. Doplatily na postupné snižování hladiny vody, po němž má následovat vytěžení sedimentů ze dna nádrže.

Přemístění ryb bránilo počasí

Kolečko obviňování začíná u firem, které rybník odbahní. „Naše práce žádný vliv na úhyn nemají, kaly jsme čerpat ještě nezačali. Za situaci je odpovědný investor akce,“ uvedla za společnosti Geosan a Liatiku Vlasta Končelová. Zmíněným investorem je pražský magistrát. Podle něj za vše může Český rybářský svaz. „O odpouštění vody a následném odbahnění rybníka jsme rybáře informovali a vyzvali je, aby ryby vylovili,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru ochrany prostředí Jan Winkler.

Rybáři připouštějí, že o výlovu ryb s nimi v červnu mluvili představitelé Lesů hlavního města Prahy, které rybník pro magistrát spravují. Ryby však nepřemístili kvůli vysoké hladině vody a teplému počasí.

„O nevhodnosti akce v letním období jsme se zástupci investora mluvili opakovaně,“ uvedl za rybáře Jindřich Vintr.

Situaci řeší inspekce

Lesníci to ovšem popírají. „Nedostali jsme žádnou takovou informaci ani v písemné, ani ústní podobě. Pokud by existovala, jako správce rybníka by nás nemohla minout,“ sdělil za lesy Richard Beneš.

Situací se nyní již zabývá Česká inspekce životního prostředí. Ta by měla určit také případného viníka. Šetření však možná skončí na mrtvém bodě.

„Podle našich zjištění by viníkem mohla být souhra několika faktorů, které úhyn způsobily. Jde o teplé počasí, snižování hladiny a sucho, které způsobilo, že do rybníka neteče dostatek vody,“ uvedl zástupce ředitele pražského inspektorátu Václav Beroušek.

Živé ryby čeká přemístění

Místní lidé nad celou kauzou jen kroutí hlavou. „Chyběla tu všeobecná informovanost a koordinace jednotlivých prací,“ uvedl předseda Kyjského občanského klubu Jiří Kramář.

Rybáře nyní čeká přemístění zbytku živých ryb. To se bude konat v průběhu této soboty a neděle. Rybník by měl být odbahněn do června příštího roku.