Jednání byli přítomni i zástupci Magistrátu hlavního města Prahy, ministerstva kultury a Národního památkového ústavu. „UNESCO se zabývalo zprávou z ministerstva kultury a výzvou těch zahraničních expertů, kteří vyzvali hlavní město, aby neřešilo mrakodrapy a výškové domy samostatně, ale koncepčně,“ uvedl k ředitel Českého národního komitétu ICOMOS, tedy českého komitétu Mezinárodní rady památek a sídel při UNESCO, Josef Štulc. Jednání na Novém Zélandu se osobně neúčastnil. „UNESCO požaduje, aby Praha měla koncepci výškových budov. Dá se předpokládat, že tento názor přijme oficiálně dnes,“ potvrdil vedoucí magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jan Kněžínek. Osobně předokládá, že usnesení z jednání bude mít během několika dnů k dispozici.

Kněžínek: Koncept již vzniká

S vypracováním koncepce výškových budov podle Kněžínka Praha počítá. „Nyní ji zpracovává Útvar rozvoje hlavního města Prahy,“ uvedl. Ač UNESCO na stavbu výškových budov, které by mohly narušit historické panorama města, upozorňuje již několik let, Praze vyškrtnutí ze seznamu kulturního dědictví ani po zasedání na Novém Zélandu nehrozí.

Investoři plány nemění

Developeři kontroverzních projektů, které by měly být postaveny na Pankráci či v Holešovicích, zatím plány nemění. „Naše projekty jsou v souladu s územním plánem a rozvojem hlavního města,“ uvedla pro Deník například společnost ECM. Tato firma v současné doběs jedná s úřady o stavbě dvou výškových budov, a to bytového domu a hotelu, na pankrácké pláni.