VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Movití Pražané chtějí hlavně dobrou adresu

Praha - Cena bydlení v hlavním městě stoupá,lidé jsou zadobrou adresuochotni zaplatit i více než 300 tisíc za metr čtverečný.

10.4.2008
SDÍLEJ:

CENU DĚLÁ HLAVNĚ MÍSTO. Na tom se schodnou všichni realitní odborníci./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Lidé, kteří žijístřídavěv Anglii a v Česku, už nemusejí složitě rozmýšlet, kde si koupí byt.

Ceny nemovitostí v Praze se totiž pomalu přibližují Londýnu. Informoval o tom server aktualne.cz s odkazem na BBC News, která čerpala data z místního katastrálního úřadu Land Registry. Byt v hlavním městě Anglie vyjde v průměru na 11,3 milionu korun, v české metropoli si lidé připraví kolem 6,5 milionu.

Rozdíly mezi oběma městy se ale ještě sníží. Ceny ubytování ve Velké Británii totiž pravděpodobně klesnou. Nevylučuje se, že až o třetinu. Velká řada Angličanů si totiž kupovala domy na hypotéky, které byly v posledních letech velmi levné a díky nízkým úrokovým sazbám na ně dosáhl téměř kdokoliv. Tím se ale prudce zredukoval počet zájemců o pronájmy a mnoho nemovitostí teď zeje prázdnotou.

Cenu bytů v Praze alesvětová krize nijak neovlivní. Česká metropole zůstává podle Michala Hadlače z Institutu regionálních informací oproti většině evropských měst stále o polovinu levnější. „Například byty v Berlíně nebo Mnichově stojí asi o padesát procent více. Dražší je i Varšava,“ vyjmenoval.

Rozdíly mezi městy

Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí ale zároveň 10. srpna 2007 v Deníku upozornil, že co se týká poměru ceny bytů k reálným příjmům, patří Praha k nejdražším místům Evropy. Zatímco v Praze dá za byt domácnost šesti až sedminásobek svého ročního příjmu, v zahraničí je to čtyř a půl či pětinásobek.

#nahled|https://g.denik.cz/63/2f/info_byty_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/63/2f/info_byty.jpg|Kolik stojí koupě šedesátimetrového bytu.#

Velmi znatelné jsou rozdíly mezi jednotlivými českými městy. Zatímco v Praze si člověk za milion koupí leda tak zahradu s dřevěnou chatičkou, v Teplicích může mít byt dva plus jedna v panelovém domě. „Metropole v cenách vede, druhé je Brno a třetím nejdražším městem je Hradec Králové,“ řekl Hadlač. Nejlevnější regiony jsou na severu Čech a v Moravskoslezském kraji.

Podle statistik rovněž stále narůstají ceny veměstech, které leží v okolí Prahy. „Například takové bydlení v Berouně se přibližuje velkoměstu. Je to způsobené tím, že řada lidí se sem stěhuje, a do Prahy dojíždí za zaměstnáním,“ doplnil.

Cenu dělá lokalita

Cenové rozdíly jsou ale znatelné i v jednotlivých částech Prahy. Realitní makléři se totiž shodují, že cenu bytu tvoří hlavně lokalita. To Deníku potvrdil i Petr Sunega ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky, který se bytovou politikou zabývá.

„Mezi nejlukrativější lokality patří centrum Prahy 6 a 1, Letná nebo Malá Strana. Například byt v Radotíně i kdyby byl sebeluxusnější nedosáhne takové ceny jako třeba nemovistost na Malé Straně. Zájemci jsou si vědomi toho, že vnitřní modernizaci pak mohou dodělat sami. Před luxusem interiéru proto vede adresa, “ tvrdí člen asociace realitních kanceláří Miroslav Duda.

Právě on má s klientelou vyžadující luxus, bohaté zkušenosti. Společnosti, jejíž je jednatelem, se totiž před pár měsíci podařilo prodat téměř 900 metrový byt na Malé Straně za sto milionů korun. Teď z něj má vyrůst hotel.

Průměrný plat v Praze

Podle posledních statistik ministerstva práce a sociálních věcí je průměrná hrubá měsíční mzda mimo podnikatelskou sféru v metropoli 27 385 korun.

Průměrné ceny domů a bytů v Praze

Rodinné domy (v Kč za metr čtvereční)
Rok Kupní cena Odhadní cena Průměrná velikost domu
2004 6 4055 594 813 m2
2005 6 1995 475 724 m2
20066 202 5 495779 m2
Byty (v Kč za metr čtvereční)
MČ Průměrná kupní cena
20042005 2006
Praha 1 55 41154780 55 566
Praha 2, 6, 7 37 697 37 551 39 003
Praha 3 až 5,
Praha 8 až 28 27 571 30 013 31 726

Zdroj: ČSÚ
LUCIE BOHÁČOVÁ

Byt v Praze může stát i více než 300 tisíc za metr čtvereční

Prodeje bytů v Praze čas od času umí lámat cenové rekordy. Ceny některých bytů dosahují částek, za které by v jiném městě byly neprodejné.

Například kancelář AAAbyty.cz prodala loni ve Starém Městě 190 metrového bytu ve stejné lokalitě za 70 milionů korun. Metr tedy za více než 368 tisíc. K rekordním patřil také prodej 150 metrového bytu ve stejné lokalitě za 40 milionů korun, tedy za více než 266 000 korun za metr čtvereční.

Jedny z nejdražších bytů metropole jsou také ve Františkánské zahradě. Za 3+1 o 136 metrech dal majitel 29 milionů, za mezonetový byt o sedmi pokojích a 326 metrech pak necelých 65 milionů. Vlastníci se do nich nastěhovali letos.

Luxus nabízí také nově zrekonstruovaný Palác Belwicz na Senovážném náměstí. Konkrétní ceny ale zástupce investora Deníku nesdělil.

Menší, přesto pro realitní kancelář Home Sweet Home rekordní transakcí, byl prodej kompletně zrekonstruovaného bytu na Národní třídě. Měl rozměry 224 metrů čtvereční. Zájemcem byl český občan, který za něj zaplatil 20 milionů korun.

Odhady kupních cen nemovitostí

Centrum metropole
Cena za staré byty se pohybuje odhadem od 65 tisíc korun za metr čtvereční,
nové byty se prodávají za 80 až 100 tisíc korun za metr čtvereční
Okraj metropole
V panelovém domě se cena bytů pohybuje odhadem od 40 do 50 tisíc za
metr čtvereční, ve zděných novostavbách je to 35 až 40 tisíc korun za
metr čtvereční.

Ceny pro Deník odhadl Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí

Manažer kanceláře RE/MAX Reality Jiří Rájek říká:

Ceny bytů v Praze budou růst, ale jen pozvolna

Jak je na tom Praha s cenami realit v porovnání s jiným městy?

Zcela určitě je Praha v tomto velmi specifická a ojedinělá nejen díky tomu že se jedná o kosmopolitní město a samozřejmě i tím že se jedná o město s nejvyšším průměrným výdělkem v České republice a tím je i dáno, že ceny jsou zde daleko vyšší než jiných částech republiky.

Bude podle vašich předpokladů cena nemovitostí v příštích letech v metropoli stoupat nebo spíše stagnovat?

Určitě ceny budou nadále stoupat, i když tendence růstu bude dle mého názoru dosti pozvolná.

Které lokality Prahy jsou nejdražší a které nejžádanější?

Jak nejdražší, tak i nejžádanější lokality jsou co nejblíže centru metropole.

Na co při koupi nemovitosti klade zákazník v Praze důraz?

Na cenu, lokalitu, dostupnost městské hromadné dopravy a možnosti financování.

Mění se požadavky zákazníků v čase?

Ano, lidé chtějí za své peníze čím dál větší kvalitu a úroveň bydlení, která roste s nároky a možnostmi klientů. Velkou úlohu v tom hrají nově vznikající developerské projekty, díky kterým je laťka kvality nasazena velmi vysoko.

Převládají mezi zákazníky, kteří mají zájem o koupi větších nebo luxusnějších bytů v metropoli, cizinci nebo Češi?

Převládají klienti z Čech, ale velmi vnímáme nárůst zájmu zahraniční klientely a to zejména z členů Evropské unie, kterým vznikla po vstupu České republiky do unie jednoduchá možnost nákupu nemovitostí.

HANA VÁLKOVÁ


Autor: Lucie Boháčová

10.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností Sales Manager. 35 000 Kč

Specialisté pro styk s veřejností Sales Manager. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výk. práce: Thámova č.p. 166/18, Karlín, Praha 8, První kontakt e-mailem: hr@icewarp.com , Ing. Novotná Petra , Požadavky (Co z tebe dělá dobrého kandidáta)::, Osvědčené zkušenosti v oblasti prodeje IT, Zkušenosti s poskytováním řešení na základě potřeb zákazníka, Prokázaná schopnost řídit více projektů najednou, Vynikající poslechové, vyjednávací a prezentační dovednosti,, Anglický jazyk (plynule, na úrovni rodilého mluvčího), Požadavky (Na pracovní činnost):, Vystupovat jako hlavní kontakt pro všechny zákazníky, Vybudovata udržovat silné dlouhodobé vztahy se zákazníky, Rozvíjet důvěryhodný vztah se zákazníky, Včasně a úspěšně doručovat naše řešení, Komunikovat jasně průběh měsíčních/čtvrtletních iniciativ. Pracoviště: Icewarp services s.r.o., Thámova, č.p. 166, 186 00 Praha 86. Informace: Petra Novotná, .

Gastronomie - Kuchař/kuchařka loď Florentina 27 000 Kč

Do našeho kolektivu hledáme nového spolupracovníka na pozici kuchař. Jsme jediná hotelová loď v ČR. Pořádáme 9denní plavby (Praha - Ústí nad Labem- Mělník - Poděbrady- Praha). Naše klientela je převážně mezinárodní. Nástupní plat 27.000 Kč čistého. Životopisy zasílejte na email viz kontakt níže

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 20 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami). Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce - Bellova č.p. 352, Petrovice, Praha 111. Rodilý anglický mluvčí PP. Pracoviště: Soukromá základní škola srvj - dino elementary school,s.r.o., Bellova, č.p. 352, 109 00 Praha 111. Informace: Václav Řešátko, +420 240 200 080.

Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností. Požadované 20 000 Kč

Specialisté pro styk s veřejností. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vyskočilova č.p. 1461/2a, Michle,, 140 00 Praha 4, Kontakt: Kateřina Lisnerová, katerina.lisnerova@huawei.com, , Požadujeme dobrou znalost řešení, pracovních postupů a produktů společnosti Huawei Technologies. Znalost čínštiny psané i mluvené.. Pracoviště: Huawei technologies (czech) s.r.o. - 001, Jihlavská, č.p. 1558, 140 00 Praha 4. Informace: Kateřina Lisnerová, +420 255 701 842.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
27

Blíží se Velikonoce. Policie zvýší dohled na ulicích i silnicích

Bohuslav Sobotka poskytl 22. března 2018 v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
10

Konec Sobotky v politice. Soupeři oceňují jeho slušnost i férovost

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT