„Dílo Davida Černého oslavuje československé stíhací piloty, hrdiny, kteří během druhé světové války sloužili u operačních perutí RAF. V chodníku před Májem Národní je vsazeno 359 drobných siluet stíhacích letounů vytvořených z dlažebních kostek, protože stíhačů bylo právě 359. Motýli symbolizují mír, Spitfire je symbolem zbraně, války. Mezi mírem a válkou je tenká hranice a aktuální dění ve světě tento apel ještě umocňuje,” uvedl Martin Klán, člen správní rady společnosti AMADEUS Real Estate, která budovu, jež se už 24. června 2024 po rekonstrukci znovu otevře veřejnosti, od roku 2019 vlastní.

Podle jeho slov přišel s nápadem na realizaci uměleckého díla sám autor. „Když nám před lety přinesl svůj návrh, spadla nám brada. Dílo v sobě nese mnoho zásadních odkazů, symbolů a poselství,” říká Martin Klán. Podobně neotřelé artefakty zdobí řadu fasád objektů ve světově významnch metropolích jako je Londýn, Paříž, Berlín, Madrid, Dublin, Melbourne, New York nebo Portland. V Česku jsou pak k vidění vedle hlavního města také například v Olomouci nebo Brně.

Instalace motýlů Davida Černého na objekt Máj Národní. | Video: Deník/Radek Cihla

Budova na rohu Národní a Spálené ulice, dnes Máj Národní, začíná psát novou kapitolu své historie. Během dvouleté rekonstrukce se původní monofunkční obchodní dům Máj proměnil v Máj Národní, moderní centrum zábavy, her a zážitků.

Na ploše přes 17 tisíc m2 vznikl jedinečný prostor v srdci Prahy s pestrou nabídkou obchodů, špičkovou gastronomií a unikátním zábavním parkem pro všechny generace.

"Těší nás, že tyto slavnostní okamžiky sdílíte spolu s námi a věříme, že se Máj Národní stane také vaším oblíbeným cílem. Máj Národní přivítá návštěvníky po dvou letech 24. června 2024," dodal Martin Klán.

S přispěním Michaely Fialové Rozšafné