Platí pro Prahu těchto dní pořekadlo „doma není nikdo prorokem“ víc, než jsme byli za posledních dvacet let zvyklí? Zatímco některá česká města už definitivně rozhodla o „zvěčnění“ Havlova jména, byť jen cedulí na zdi, naše hlavní město setrvává v úvahách. Předběhla ho dokonce i Paříž a Brusel.

Je správné sérii přejmenování významných míst dobře rozvážit? Dle bleskového průzkumu Deníku ano. Naprostá většina o víkendu oslovených Pražanů je srozuměna s tím, že se jménem Václava Havla bude pyšnit ruzyňské letiště. Také některá z ulic Nového Města by dle vyjádření obyvatel Prahy mohla hrdě nést jméno muže, kterého mnozí z dotazovaných přirovnávají k T. G. Masarykovi.

Ovšem zabloudí-li otázka tazatele na přejmenování Jiráskova mostu či Letenské pláně, což bylo jako občanská iniciativa před časem prezentováno v médiích, zní většinová odpověď Pražanů ne (vzorek odpovědí dole v anketě pozn. red).

Nutno zdůraznit, že všechny jmenované varianty zatím „pouze“ přicházejí v úvahu. Jak již bylo řečeno, některá česká města už stačila předběhnout exprezidentovo rodiště Prahu. Není ani potřeba chodit daleko. Zastupitelé Roztok u Prahy už na konci ledna rozhodli překřtít jednu z místních ulic Havlovým jménem. Pozoruhodné je, že cedule s nápisem „Havlova“ nahradí jinou s nápisem „Kuželova.“

Exprezidenta si v Roztokách musí velmi vážit, protože Bohumil Kužel byl zdejší starosta a místní patriot.

Letiště by prý bylo vhodné

Pohotoví byli také v Poděbradech, kde již žáci navštěvují školu Václava Havla. Ústí nad Labem či Ostrava chtějí jít ve šlépějích Roztok u Prahy a hledají vhodnou ulici. Starosta Paříže Bertrand Delanoë v polovině ledna rozhodl, že nová knihovna, vznikající v ulici Pajol bude pokřtěna jménem Václava Havla, slovy starosty „jménem největšího bojovníka za svobodu.“

Brusel pak o pár dní později vzkázal, že po Havlovi pojmenuje jednu z budov Europarlamentu. Praha je zdrženlivější a její obyvatelé, alespoň v tomto ohledu, konzervativnější. V ulicích nejčastěji zaznívala připomínka: „myslíte si, že by o takový humbuk Václav Havel stál?“

Čeští politici se tématem začínají intenzivněji zajímat až teď. Jak informovala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská, minulý týden byla ustavena tak zvaná místopisná komise, která má problematiku přejmenování významných míst v metropoli zvážit ze všech možných úhlů.

Tři podněty

Na stole má zatím tři podněty. Přejmenování některé z důležitých ulic, nejlépe v centru města. Dále návrh architekta Oldřicha Dudka, horlivého obhájce Kaplického knihovny. Rád by, aby Havlovo jméno nesla Letenská pláň, kterou vyzdvihuje jako unikátní prostor v srdci Prahy. Přejmenováním by prý pláň získala nový duchovní rozměr. Jako nejkontroverznější se, alespoň z hlediska Pražanů, zatím jeví nápad přejmenovat Jiráskův most.

Připomeňme, že pohled na něho se Václavu Havlovi na mnoho let stal, tak říkajíc denním chlebem. Jeho známou adresou totiž bylo Rašínovo nábřeží 2000/78, v těsném sousedství Tančícího domu. Právě zde se například rodila Charta 77. Respondenti ankety Deníku jsou přesto v otázce Jiráskova mostu neoblomní.

Místopisná komise znovu zasedne tento týden a zřejmě by už mohla vynést „ortel“ nad zmíněnými návrhy.

Jako téměř jisté se tedy dosud zdá jen brzké přejmenování ruzyňského letiště, za což se postavili Havlovi blízcí a rovněž pražští radní. Konečné slovo však vyřkne vláda.

ANKETA: Jaký máte názor na přejmenováním Jiráskova mostu?

Pavel Varga

Mě takové věci vůbec nezajímají. Ale myslím, že je to pěkná blbost. Pánové na vysokých postech asi nemají co dělat, tak si vymýšlejí ptákoviny.

Jiří Měsíc
Já jsem Havla znal, takže vím, že by mu to bylo úplně jedno. Spíše by si přál, aby se lidé měli lépe. To je přece důležitější než to, jak se jmenuje nějaký most.

Emilie Novotná
Politici by se měli starat o to, aby lidé v tohle státě neumřeli hlady. A ne řešit to, jestli přejmenovat most. Je to ostuda, jak tady s lidmi zacházejí.Vůbec si jich neváží.

Josef Uher
Nevím, jestli je to rozumné. Spíše by to mělo zůstat, jak to je. Letiště bych přejmenovat určitě dal, ten most asi ne. Vždycky byl Jiráskův a měl by i zůstat.

Martina Černá
Nepřijde mi to jako dobrý nápad. Něco přejmenovávat, jenom proto, že pan prezident nedávno zemřel. Mnohem důležitější je, co udělal, než to, co se po něm jmenuje.
„Havlova“ místa:

Tato místa už nesou název Václava Havla:

škola v Poděbradech, park v Litoměřicích, ulice v Roztokách u Prahy, brzy také knihovna v Paříži a budova Europarlamentu v Bruselu

Uvažuje se o přejmenování:
náměstí v Ústí nad Labem a v Hradci Králové, ulice v Ostravě a v Praze, Letenské pláně a Jiráskova mostu v Praze, ruzyňského letiště