„Stav sloupu byl už v loňském roce vyhodnocen jako havarijní, odpadávají z něj části výzdoby a je možné, že má narušenou statiku," uvedla Foltýnová. Poslední větší oprava se podle ní odehrála naposledy v 60. letech minulého století. Odborníci zatím nedokážou říci, zda bude sloup nutné celý demontovat a odvézt. A není jasné ani to, zda to vůbec bude možné. Někteří pamětníci totiž tvrdí, že je u paty zalitý v betonu.

„Statiku sloupu restaurátoři vyhodnotí až ve chvíli, kdy z něj zmizí figurální výzdoba, balustrády a další prvky," tvrdí kurátorka. Mělo by se tak stát do konce listopadu. Jak dlouho práce potrvají, není jasné. Hodnota zakázky se podle věstníku blíží k milionu korun.

Morový sloup stojí uprostřed Hradčanského náměstí v místě, kde se při velkém moru v letech 1713–1714 konaly bohoslužby pod širým nebem. Autorem sochy Panny Marie a postav světců na zábradlí a na pilířích obelisku je Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha Madony byla už v předminulém století nahrazena kopií, vyplývá z údajů na internetu.