Pabuk je dřevina exotická nejen svým názvem, ale i svým původem. Vyskytuje se v Jižní Americe od Chile až po Ohňovou Zemi včetně Patagonie, tedy v místech kudy slavný závod v současnosti prochází. Je to opadavý strom, jež svůj růst přizpůsobuje drsným klimatickým podmínkám. Může tvořit keřovité porosty, ale vyskytují se rovněž stromovité exempláře vysoké i více než 20 metrů. Opadavé drobné listy na podzim v krajině upoutají, protože barví do žlutých, a někdy i oranžových barev.

"V našich podmínkách  tato dřevina vyžaduje chráněnou lokalitu a přeci jen teplejší oblast. V tuhých zimách mohou namrzat, zejména pak mladší rostliny. Avšak celkem ochotně regenerují. Pro jistotu stromu v prvních letech po výsadbě na zimu dopřejeme zimní kryt," uvedl Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma pražské botanické zahrady.

Dřevinu vysadil několikanásobný vítěz Dakarské Rallye Karel Loprais, který se tak zařadil do projektu Kořeny osobností. Stal se tak 12 osobností, která si svůj strom vysadila letos, celkově jich je již 93.