Ke společnému prohlášení a podpoře se strany podle místopředsedy monarchistů Petra Krátkého rozhodly navzdory programovým rozdílům. „Podstatné je, že zastáváme stejné hodnoty," řekl Krátký. TOP 09 podle něj o vyjádření podpory projevila zájem, byť každá z trojice podporujících stran v minulých sněmovních volbách získala řádově jen tisícovky hlasů.

Monarchisté odsoudili slovní přestřelku mezi premiérem a prezidentem

Prohlášení strany přijaly "v zájmu ochrany hodnot moderního právního státu, parlamentní demokracie a rovné a svobodné soutěže politických stran, které jsou v důsledku aktuálního politického vývoje v naší zemi vážně ohroženy". Monarchisté rovněž jako nedůstojnou frašku a parodii odsoudili slovní přestřelku mezi premiérem a prezidentem kolem ohlášení demise vlády a odvolávání vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Důvodem podpory TOP 09 bylo podle prohlášení to, že ta jako jediná ze sněmovních stran dlouhodobě a věrohodně deklaruje, že nebude na vládní úrovni spolupracovat s hnutím ANO. To je kritizováno jako uskupení ovládané Babišem, jenž nejnověji čelí podezření z ovlivňování médií, která donedávna vlastnil. Předseda ANO tvrdí, že se stal obětí cílené provokace.


Krátký nevyloučil, že by se zástupci monarchistů a konzervativců mohli objevit na kandidátkách TOP 09. Bude to podle něj ale ještě věc dalšího jednání. Koruna Česká v minulých sněmovních volbách získala zhruba 9000 hlasů (0,17 procenta). Konzervativní strana spolu se KAN kandidovala do Sněmovny naposledy v roce 2010, tehdy dostala kolem 4000 hlasů.