"Jsem rád, že primátor (Bohuslav Svoboda) slíbil na transport přispět," uvedl Bobek. Zvíře bude nakonec přepraveno dvoumotorovým turbovrtulovým dopravním letounem určeným pro kratší regionální tratě ATR 42. Hlavní město Praha uhradí náklady spojené s přepravou Moji do španělské zoologické zahrady ve výši 491 tisíc korun, zbývající třetinu nákladů zaplatí zahrada z vlastního rozpočtu.

Podle původních plánů měl Moju odvést armádní letoun, letadla CASA, která v létě posloužila k transportu koní Převalského do Mongolska, ale nyní nesmějí létat. Musel tak být vybrán soukromý přepravce.

Park Cabárceno leží na severu Španělska a vznikl asi před 20 lety. Moje zoologickou zahradu v Cabárcenu jako nový domov vybral koordinátor evropského záchovného programu pro chov goril nížinných. V současné době žije v parku skupina tří goril. Podle chovatelů je park velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu. V prvních dnech s Mojou v parku zůstane jeden český chovatel a ještě jeden další pracovník pražské zoo.

Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první". Moja se postupně stala jednou z českých celebrit, proslavila ji například reality show Odhalení.

Její odchod do Španělska byl původně naplánován na 17. října. Několik dní před plánovaným odletem ale Moja onemocněla virózou horních cest dýchacích. Její přeprava by tak byla riskantní, navíc hrozilo nakažení goril z cabárcenské skupiny. Zahrada tehdy rozhodla odsunout převoz na jaro kvůli očekávanému porodu samice Bikiry. Protože se svého potomka neujala, byl před týdnem malý Tano převezen do Stuttgartu, a odjezdu Moji tak už nic nebrání.

Čtěte také: Tano se stává v Německu mediální hvězdou