Sladká chuť jihozápadní části Modřan je součástí vzpomínek mnoha generací. A i na ně navazuje nový rezidenční areál, jehož výstavbu koncem června odstartovala developerská společnost Skanska Reality. Architektonický návrh projektu Modřanský cukrovar, který vyroste na ploše 58 tisíc metrů čtverečních, pochází z dílny studia Chybik+Kristof Architects. Jeho dokončení je plánováno na rok 2030.

Modrozelená čtvrť

Úvodní etapa Modřanského cukrovaru, která nabídku nového bydlení v Praze 12 rozšíří o 112 bytů, zahrnuje výstavbu dvou samostatných tří až pětipodlažních městských bloků, jejichž výška se směrem k Vltavě snižuje. Ve vnitrobloku nebudou chybět prvky drobné architektury či mobiliář určený pro odpočinek i zábavu. V parteru domů, jejichž realizace zabere zhruba dva roky, pak vznikne sedm komerčních jednotek.

„Modřanský cukrovar, ve kterém postupně v šesti etapách vybudujeme 797 nových bytů, bude premiantem z pohledu hospodaření se základními zdroji, jako jsou energie, voda a materiál. Struktura budov, využité technologie, ale i promyšlené drobnosti tak mohou zdejším domácnostem pomoci citelně snížit provozní náklady,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality, a dodal, že Modřanský cukrovar se stane vlajkovou lodí značky v udržitelné rezidenční výstavbě, která je postavena na sofistikované modrozelené infrastruktuře.

Nový bytový projekt v Měcholupech Happi Milánská.
Oblíbená čtvrť developerů: V Horních Měcholupech roste nový bytový dům

Dešťová voda tak neskončí ve standardní kanalizaci, ale díky propustným povrchům, odvodňování chodníků do průlehů a terénním úpravám zasákne nebo se odpaří, případně bude svedena do akumulačních nádrží k dalšímu využití.

Výraznou součástí hospodaření s vodou se stane i recyklace vody přímo v areálu. Takzvaná šedá voda se tu totiž bude moci kromě splachování toalet využívat i pro praní v automatických pračkách. „Připojujeme dvoje rozvody vody a obyvatelé se mohou sami rozhodnout, jaký typ vody chtějí pro praní využívat,“ uvedl Miroslav Kobera, Green Business Manager ve Skanska Reality.

Dalším prvkem typickým pro Modřanský cukrovar bude využití recyklovaného betonu, takzvaného rebetongu, který Skanska vyrábí ze stavební suti.
„Stavební suť, typický odpadový materiál, využijeme v projektu ve formě rebetongu nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek vstupních prostorů a fasád bytových domů,“ přiblížil Ondřej Mundl, hlavní architekt projektu ze studia Chybik+Kristof Architects.

Nejen pro rezidenty

V návrhu Modřanského cukrovaru jeho tvůrci počítají i s novým centrálním náměstím, přístupným nejen budoucím obyvatelům, ale i lidem ze spádové oblasti.

„Navrhujeme zde také multifunkční krytý prostor, odkazující na historickou výrobní halu původního cukrovaru. Sloužit bude například pro pořádání společenských akcí,“ přiblížil Mudl veřejnou funkci areálu.

Tesla Hloubětín. Vizualizace.
Praha 9 rozestavěná: Začalo zde vznikat dalších 1500 bytů

Modřanský cukrovar však není prvním projektem Skansky, do něhož se propisují vzpomínky na modřanské “bílé zlato“. V roce 2015 zde dokončila rezidenční areál U Cukrovaru, který tvořily viladomy, v jejichž jménech se ukrývají názvy cukrovinek, které se zde kdysi vyráběly: Hübnerky, Elča, Emča a Rarach.