Hořící automobil, exploze třaskaviny, vytlačování jedoucího vozu ze silnice či povolení šroubů u kol. Těmto otřesným a život ohrožujícím útokům museli v uplynulých několika dnech čelit občanští aktivisté z Prahy 12.

Všechny napadené spojuje jediné: aktivní odpor proti stavebním projektům nebo plundrování zeleně na dvanáctce. Shoda náhod, nebo zločinná msta?

Touto otázkou se už zabývá kriminální policie. „Je to podezřelý sled událostí. Občanští aktivisté z Prahy 12 mají vážné obavy. Strach mám i já, protože v lokalitě bydlím,“ uvedla Daniela Rázková, zastupitelka za koalici Změna pro Prahu 12.

Zda jsou útoky odplatou za angažovanost v boji proti developerům, kteří zasahují do urbanistického rázu Modřan, si ale netroufá odhadovat.

„Nahodilost to ale podle mého názoru není. Kolegům jsem doporučila, ať se obrátí na policii,“ dodává Rázková. Místostarostka Prahy 12 Helena Chudomelová (TOP 09) v této souvislosti hovoří dokonce o mafiánských praktikách.

Odplata, nebo shoda okolností?

„Ivanu Čílovi zapálili auto, Michalu Pincovi uvolnili šrouby u kol. Kolegyni Moniku Peřinovou se kdosi snažil vytlačit ze silnice. Mému sousedu Antonínu Flígrovi se někdo snažil hodit rozbušku do auta. Netrefil se a třeskavina vybuchla před domem. Určitě to není náhoda,“ popisuje představitel sdružení Písková – Na Havránce Vladimír Olejníček, který před dvěma lety protestoval proti výstavbě místního Kauflandu.

Jako první se s údajnými útočníky střetla Monika Peřinová. Poblíž Cholupic ji prý před třemi týdny zezadu oslnilo auto. Další ji předjelo a zabrzdilo.

„Třetí se mě z boku snažilo vytlačit ze silnice,“ říká Peřinová. Na konci minulého týdne byl pravděpodobně zastrašován i Ivan Číla, který napadá stavbu výškového domu poblíž modřanské polikliniky.

„Někdo mi úmyslně podpálil auto. Potvrdila to policie,“ sdělil Číla. Záležitost je podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové prošetřována jako poškozování cizí věci. Další v řadě cílů se stal aktivista Antonín Flíger a několik dalších obyvatel Modřan.