Petr HnízdilOsmatřicetiletý Petr Hnízdil vystudoval vysokou technickou školu.

V současné době podniká v oblastech gastronomie a konstrukce modelů letadel s dmychadlovými a turbínovými pohony.

Mimo to sbírá veterány Mercedesů.

Nyní pracuje na modelu Albatrose s plánovanou délkou trupu tři a půl metru a rozpětím přibližně dva a půl metru.

Své o tom ví i modelář Petr Hnízdil. Ten se věnuje právě designu a konstrukci takzvaných RC modelů letadel (RC pochází z anglického „Radio Control“, znamená to prakticky cokoliv ovládané rádiem). Zabývá se maketami skutečných stíhaček, některé modely se však mohou v detailech od svých reálných předloh odlišovat.

Modely zpracovává pomocí moderních technologií. Používá kompozitové materiály, design navrhuje ve 3D grafických programech a výrobky zpracovává na CNC frézce. Za pomoci laseru vyřezává žebra a profily a dalšími nástroji obrábí modely prostorově. S kolegy má za sebou mimo jiné sestrojení modelů L-39 Top gun 90 mm, EF 2000 nebo L- 39 mk2.

Jak jste se 
k modelářství dostal?

Na základní škole asi ve druhé třídě, kamarád lepil plastikové modely a mně se to líbilo. Pak jsem se přesunul
k lodnímu modelářství, následovala auta a potom teprve letadla a vrtulníky.

Myslíte si, že létat s modely může každý?

Myslím, že každý může téměř všechno, pokud tomu věnuje úsilí. Velikost toho úsilí bude odvislá od konkrétních možností každého jedince. Takže v zásadě ano.

close Modelář Petr Hnízdil. zoom_in Co všechno by měl člověk vědět, pokud chce s takovým koníčkem začít?

Stavět a provozovat modely v sobě obsahuje poměrně velký záběr odborných a dalších znalostí. Jsou to technologie výroby, znalosti o materiálu, povědomí o aerodynamice, znalosti elektroniky, případně spalovacích motorů. Taky je potřeba manuální zručnost a pro stavitele také velká dávka fantazie. A samozřejmě, trpělivost.

Havaroval jste ve svých začátcích s letadly?

Ano, padal jsem často, ale postupně se to zlepšovalo. Je potřeba naučit se určitým reakcím, poslechnout rady zkušenějších kolegů, to hodně pomůže. A hlavně trénovat - bez toho to nejde.

Podařilo se vám svým zájmem „nakazit“ i rodinu nebo přátele?

Kamarád se chytil, začal ve čtyřiceti…

Existují setkání, kde můžete své schopnosti poměřovat s dalšími nadšenci?

Nevím, jestli poměřovat. Setkáváme se na letišti, všichni se tam už známe, je to spíš takový relax a pohoda. Pak jsou samozřejmě akce, kde se sjíždí lidé z celé republiky, nebo i ze světa. Bývají 
i závody, v různých kategoriích, konají se šampionáty - profesionalizuje se to. Do téhle skupiny mě to ale neláká, pro mě je to spíše jen ten relax.

V České republice je jich téměř sedm tisíc close Modelářství je koníček pro lidi všech generací. zoom_in Modelářství je koníček pro lidi všech generací. Fajnšmekři vyrábějící modely, ať už letecké, raketové, lodní nebo železniční, mají u nás i svou zastřešující společnost: Svaz modelářů České republiky. Sídlí v Praze, ale jeho pobočky a odnože lze nalézt po celém Česku.

Sdružuje totiž ve svých 412 klubech celkem 6800 členů, z nichž třetinu tvoří mládež, která se modelářství mnohdy věnuje i závodně. Ti nejzapálenější se účastní modelářských mistrovství světa a Evropy.

Sabina Dudová