Kolik let vám bylo, když jste udělal první model?
Osm. Mojí první vystřihovánkou byl hrad Kokořín od Vladimíra Kovaříka, který jsme sestavili společně s tátou.

Na co jste z dosavadní tvorby nejvíce pyšný?
Mám radost z každé vystřihovánky, kterou se mi podaří úspěšně dokončit. Pochopitelně čím větší modelářská výzva, tím větší spokojenost z výsledného díla.

Výstava papírových modelů
Kde: Knihovna Letňany, Rychnovská 651
Kdy: od 1. června do 5. října
Co: Na přehlídce jsou k vidění skvosty hradní architektury z Čech a Moravy, ale i Polska, Pobaltí, Německa, Rumunska a Velké Británie. Mezi exponáty vyniká model Pražského hradu.
Komentovaná prohlídka: 5. října od 17:30

Staví se vám lépe hrad či zámek, který jste už navštívil?
Je zajímavé porovnávat, nakolik vystřihovánky odpovídají předloze a co si jejich autoři trochu zjednodušili či přikrášlili. Několik sestavených vystřihovánek představuje rekonstrukce hradů, ze kterých se dochovaly jen zříceniny. Skoro všechny české a moravské hrady, jejichž vystřihovánky jsem sestavil, jsem také navštívil; zbývá mi podívat se více do zahraničí – od Walesu po Pobaltí. Fotografie hradů jsou sice na internetu, včetně pohledů z ptačí perspektivy, ale každý hrad má svoji atmosféru, kterou je nejlepší prožít osobně.

Na výstavě v letňanské knihovně je do začátku října k vidění vašich 40 modelů. Z čeho jsou vyrobeny?
Všechny modely jsou z papíru, takže při manipulaci s nimi je zapotřebí opatrnosti. Jako lepidlo jsem používal Herkules.

Jak vypadá krok za krokem výroba modelu hradu či zámku?
U každé vystřihovánky je dobré nejdříve narýhovat hrany, aby se dobře ohýbaly, a prořezat otvory. Pak díly postupně vystřihnu a podle návodu slepuji lepidlem Herkules. Modelářství věnuji čas podle možností a nálady, nic se nesmí uspěchat. Chyba by mohla zkazit celý model. Oči a ruce mi slouží a doufám, že mi to vydrží i ve vzdáleném důchodu, kdy snad budu mít volného času konečně nadbytek.

Jaké vlastnosti by měl mít dle vašich zkušeností modelář?
Musí mít především pečlivost, trpělivost, elán a smysl pro detail. A samozřejmě čas, prostor a klid na práci.

Na základě čeho se rozhodujete, co bude váš další model?
Vystřihovánky většinou dostávám darem a z nich si vyberu. Před několika dny mě nadchlo dobré moravské víno a pustil jsem se do stavby modelu Buchlova.

Jste profesí právník. Dá se říci, že je tato mravenčí práce s modely hradů a zámků odreagováním?
Přesně. Není to ani tak práce jako zábava a relax. Na jaře, když bylo nutné omezit aktivity mimo domov, mi zpříjemnila život rozsáhlá vystřihovánka Jindřichova Hradce. Její sestavování mi trvalo po dobu nouzového stavu.