Zhruba jeden měsíc stačil novému vedení města na to, aby se rozešlo s některými vlivnými úředníky pražského magistrátu. Po úterním jednání rady je jasné, že po dohodě nebo jiným způsobem odejdou hned čtyři mocní lidé.

Magistrát tak po dohodě s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) dobrovolně opustí ředitel odboru městského investora Jiří Toman a už dříve ohlásil rezignaci šéf odboru informatiky Ladislav Kočí.

Rada hlavního města pak jednohlasně odvolala ředitele Útvaru rozvoje města Bořka Votavu. A odchází i další mocný muž, který byl spojován s některými kontroverzními kauzami, ředitel obchodních aktivit Peter Ďurica, jeho post totiž v souvislosti s restrukturalizací magistrátu zaniká.

Primátorovi se tak podařilo splnit první z velkých slibů, tedy rozsáhlé personální změny. Těch bude nakonec pravděpodobně ještě mnohem více.

Bude se propouštět

„Snižujeme počet odborů z 30 na 26, některé odbory budou sloučeny a chystá se i mnoho dalších změn. Už jsme vypsali nebo ještě postupně vypíšeme otevřená výběrová řízení na posty ředitelů mnoha odborů,“ potvrdil zeštíhlení úřadu Svoboda.

Počet zaměstnanců magistrátu by tak měl klesnout řádově o pár desítek.

„Z pěti na čtyři bude snížen také počet zástupců ředitele magistrátu,“ navázal první náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Podle jeho slov změny nebudou znamenat jen zmíněné zeštíhlování, ale odbory se budou různě slučovat a vznikne například výbor pro národnostní menšiny.

Zároveň není vyloučeno, že někteří dosavadní ředitelé vyhrají výběrové řízení a ve svých funkcích tak zůstanou.

Město pak také hodlá schválit změnu jednacího řádu zastupitelstva. Při jednání by to tak mělo například znamenat, že už hovořící zastupitel nebude ve svém výstupu časově omezen jako dříve. „Různé průtahy jednání a obstrukce ale nechceme připustit, takže to bude také ošetřeno,“ dodal.

Čtěte také: Staré kádry pražské politiky si svůj vliv udrží i v ústraní