Rodiče ji proto před čtyřmi roky poslali na léčení do Bohnic. A diagnóza? Psychóza. A o dva roky později se k tomu přidala ještě schizofrenie.

Už přes rok ale Michaela využívá službu chráněného bydlení, je usměvavá a šíří kolem sebe spoustu energie. A se svým neskutečným množstvím energie by ráda pracovala i do budoucna.

„Moc ráda bych pomáhala lidem. Dělala jsem to vždycky, ale pak jsem si toho nabrala až moc. I za ty druhé. A pak jsem pod tou tíhou padala. Už jsem to neukočírovala. Mým cílem tedy je naučit se pomáhat druhým, ale tak, aby mi to neškodilo. Ideálně bych chtěla dělat třeba terapie," přeje si vystudovaná kadeřnice.

Škola života

Michaela, která je věřící a zajímá se o duchovno, nelituje toho, co prožila. Věří totiž, že si každý člověk přitáhne do svého života to, co zrovna potřebuje.

„Někdy to je pokus omyl, někdy člověk dostane od života facku a zase se zvedne, ale to je právě ta škola života. A to je to nejhezčí," usmívá se hnědovláska, jejíž hlas je klidný, vyrovnaný a vy máte po půl hodině s ní pocit, jako by se vám při povídání s ní zastavil čas.

Michaela dosáhla této vnitřní rovnováhy i díky občanskému sdružení Baobab, kam chodí na pravidelné konzultace. Organizace má ve svém logu legendární baobab, masivní strom, který symbolizuje sílu, uklidnění, ale současně i podporu. A tu Baobab svým klientům poskytuje.

„Jsem hrdá na každý úspěch klienta. Na klienta, který díky podpoře Baobabu změní svůj životní styl a přizpůsobí ho životu se svou nemocí. Na klienta, který si troufne nastoupit do zaměstnání a vytrvá v něm, na klienta, který je schopen náhledu na svoji situaci a je motivován ji změnit," říká Petra Šedivá, vedoucí pražské pobočky Baobab.

Plánovaná kampaň

Změnit chtějí pracovníci Baobabu i přístup okolí k lidem s duševními nemocemi.

„Lidé s psychózami či schizofrenií budí u populace obavy. Mají strach, že tito lidé jsou agresivní, mají nepředvídatelné chování. Podle nedávného průzkumu více jak šedesát procent lidí by takového člověka nechtělo ani za souseda. A to je škoda," popisuje Jaroslava Jones, která má v Baobabu na starosti PR. Na příští rok chce proto občanské sdružení připravit kampaň zaměřenou na boření předsudků vůči lidem s duševním onemocněním.

„Chceme veřejnosti blíže představit tuto skupinu lidí a informovat, že i oni mohou vést integrovaný a uspokojivý život," uzavírá Jones.

Občanské sdružení Baobab ve zkratce:

- Organizace vznikla v roce 1997 z potřeby zajistit nabídku sociálně rehabilitačních služeb pro lidi s psychickým onemocněním.

- Lidé, se kterými Baobab pracuje, mají sice duševní onemocnění vážnějšího rázu především psychotického z nichž nejznámější je schizofrenie, přesto jsou schopni vést i s nemocí život, který je naplňuje a uspokojuje.

- Baobab byla původně pouze pražská organizace, v roce 2010 se však díky podpoře z Evropského sociálního fondu podařilo rozšířit jeho působnost i do Kladna.

- Sdružení nabízí služby a programy, které se zaměřují na komplexní psychosociální rehabilitaci lidí s duševním onemocněním. Klientům poskytuje podporu ve všech základních oblastech v bydlení, práci, studiu i volném čase.

- Baobab poskytuje tři sociální služby Centrum sociálně rehabilitačních služeb, Arteterapeutický ateliér a službu Student. Dále nabízí vzdělávací a volnočasové programy a sociálně rehabilitační pobyty.

- Každý rok poskytuje sdružení služby zhruba tři sta klientům.

- Občanské sdružení má třicet zaměstnanců. Mezi nimi jsou sociální pracovníci, psychologové, speciální pedagogové. Pomáhají ale i dobrovolníci.

- Roční provoz stojí zhruba sedm milionů korun, Baobab je financován ze státního rozpočtu, strukturálních fondů, z darů firem a jednotlivců i z prodeje výrobků klientů z dílen a Ateliéru.