Letošní rok byl z tohoto pohledu rekordní. Signál totiž získalo celkem 23 stanic metra. Aktuálně je tak lepší síť dostupná už v 39 zastávkách ze 61. Kompletně je už pokryté centrum města. Rozšiřování signálu bude pokračovat i letos, celkově má být hotovo na začátku příštího roku.

„Signál musíme rozšiřovat po kouscích, tunel po tunelu. Nechceme kvůli tomu omezovat provoz metra, proto na to mají operátoři vždy jen pár hodin během noci, kdy nejezdí metro,“ vysvětlil náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Pracuje se jenom v noci

Pokrytí tunelů signálem spočívá v instalaci přibližně 5 cm širokého vyzařovacího kabelu v celé délce pražského metra. Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhají pouze během pravidelných nočních výluk metra, ne však každou noc. Přednost před nimi mají rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra.

Pro umístění vyzařovacího kabelu je nejdříve potřeba do stěn tunelu metra navrtat plastové úchytky, u kterých naproti kovovým nehrozí riziko rušení signálu. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně dva měsíce.