Od pondělního rána si kupon převedly už tisícovky lidí. Cestující tak nyní mohou mít kupony kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupon. Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila červenou Opencard.

„Nahrávání kupónů od rána funguje, respektive nahrání do mobilu tak, aby sloužil jako takzvaný identifikátor pro přepravní kontrolu. My jsme dokonce pro případy, kdy by se někomu vybil mobilní telefon, vybavili revizory power bankami. Je třeba ale upozornit, že každý musí mít svůj kabel, ty revizoři nemají,“ řekl pro agenturu ČTK generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski.

Jakmile si cestující kupón do mobilu převede, plastová karta mu přestane platit. „Ten identifikátor může být jenom jeden. Je to zejména z toho důvodu, aby nebylo možné půjčit někomu kartičku a v kapse mít mobil. Funguje vždy jen jedno zařízení,“ řekl Witowski. Nosiče se však podle vyjádření firmy Ropid, organizátora MHD v Praze a okolí, mohou měnit, i když první zprávy hovořily o tom, že změna bude nevratná. Pokud má cestující kupon v mobilu a revizorům jej neukáže, platí pro něj stejný postih, jako by u sebe neměl Lítačku.

Úbytek černých pasážerů

Od možnosti převést si kupon do mobilu si DPP slibuje, že by se mohl snížit počet černých pasažérů. O kolik, ale zatím podle ředitele nelze říci. „Vše, co zpříjemňuje lidem cestování v MHD, tak jednak vede k vyššímu počtu uživatelů MHD, a pak, já předpokládám, že povede i k úbytku černých pasažérů,“ řekl Witowski.

Aplikace PID Lítačka je od loňska součástí nového odbavovacího systému. Stáhlo si ji přes 630 tisíc lidí a pravidelně ji využívá více než 139 tisíc cestujících. Prostřednictvím aplikace bylo zakoupeno 1,7 milionu jízdenek.

Ale pozor, mobilní aplikace i přes tuto novinku zatím nemá všechny funkce jako „klasická“ Lítačka. Na kartu je totiž možné nahrát například průkaz do městské knihovny nebo s její pomocí ve městě dobíjet elektromobil. „Tyto funkce jsou v současnosti možné pouze s kartou, ale začneme brzy pracovat na tom, aby tyto funkce měli i ti cestující, kteří využívají aplikaci,“ citoval server Aktuálně.cz Jana Bláhu, mluvčího magistrátní firmy Operátor ICT. Bláha ještě dodal, že při přechodu na aplikaci platnost průkazu do městské knihovny zůstane na zelené kartě aktivní.