V Praze vzrostlo nejen množství svezeného bioodpadu, ale i počet domácností a firem, které o tuto službu projevily zájem. V současné době jich je zhruba 9000, ještě loni na podzim jich PSAS evidovaly něco málo přes osm tisícovek.

Kontejnery si mohou od PSAS pronajmout buď na celý rok, nebo na osm měsíců, což podle mluvčího využívají zejména majitelé rodinných domů a zahrad. „Těm kompostejner usnadňuje likvidaci posečené trávy, dřevních štěpků nebo spadaného listí," uvedl Mana.

Lidé mohou do popelnic na bioodpad vyhazovat kromě zmíněných druhů odpadu také zbytky rostlin, piliny, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak tam nepatří kosti, oleje, maso či uhynulá zvířata.

Roční poplatek 900 korun

Cena za pronájem nádob se odvíjí od jejich velikosti - například za 120litrové popelnice zaplatí domácnost ročně 900 korun. PSAS je vyvážejí jednou za 14 dní.

Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů, které se po městě přesunují podle harmonogramu. PSAS zpracovávají obsah nádob na kompost, který je následně využit v zemědělství nebo na rekultivaci zeleně.

Od začátku letošního roku musí podle vyhlášky všechny obce a města pro své obyvatele zajistit možnost třídit bioodpad. Povinnost třídit bioodpad pak podle vyhlášky platí od 1. dubna do konce října. Každá obec si může zvolit, jak bude systém konkrétně vypadat.

Čtěte také: Obyvatelé Prahy 10 získají 700 kompostérů, nově budou u škol