Mezi veřejností vzbudil velký zájem příběh téměř zázračného mláděte tučňáka Humboldtova, jehož osud prošel v letošním roce mnoha strastmi. Vyhozen z hnízda a pracně dokrmen chovateli v zázemí si odchovaný tučňák zvykl na lidi a stranil se ostatních jedinců svého druhu. I tuto peripetii překonal a nyní už je pevnou součástí třicetihlavého hejna. Přezdívku chovatelů Buřtík proměnil v jeho oficiální jméno kmotr, kajakář Ondřej Tunka.

Kapík a Bára

Dalším slavným hostem, který odhalil jména zvířecích přírůstků, byla operní pěvkyně Andrea Kalivodová. Ta spolu s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem odhalila jména kapybar, k jejichž chovu se pražská zoo vrátila letos na podzim. Dvojice zakladatelů obnoveného chovu kapybar dostala vtipná jména – Kapík a Bára.

Vánoční flotila
Ulice Prahy rozzářila flotila vánočně nazdobených tramvají a autobusů

Na setkání byla také rozdána tři ocenění patřící sponzorům a adoptivním rodičům zvířat. Ocenění nesou jména po gorilím samci Richardovi. Hold všem přispěvatelům a přátelům pražské zoo vzdal i její ředitel. „Každoroční setkání s příznivci naší zoo je pro mne radost a čest zároveň. Vážíme si všech příspěvků, i těch nejmenších, protože jsou jak důkazem přízně, kterou k naší zoo lidé chovají, tak důvěry v to, že s nimi dobře naložíme,“ uvedl Miroslav Bobek. „Dnes jsme třemi cenami pojmenovanými po slavném gorilím samci Richardovi ocenili ty, kteří svou přízeň pražské zoo vyjadřují výrazně a dlouhodobě. Máme radost, že můžeme sdílet společné úsilí o rozvoj zoo a naplňování jejího poslání,“ doplnil ředitel pražské zoo.

Cena i pro školu

Velkého Richarda převzal za Odbor dopravněsprávních činností Magistrátu hl. m. Prahy jeho ředitel Milan Hubka. Zaměstnanci tohoto odboru přispěli na chov zvířat již téměř milionem korun.

Malého Richarda získala Základní škola Kněžmost, jejíž žáci nejen podporují hned několik druhů napříč zoo, ale také sbírají staré mobily určené k recyklaci v rámci projektu Staň se strážcem pralesa. Cenu převzala Alena Brixi.

Konečně Divokého Richarda získal architekt profesor Zdeněk Fránek, který bez nároku na odměnu navrhl objekty vzdělávacích center do Kamerunu a Konga, kde Zoo Praha rozvíjí své projekty na ochranu biodiverzity.