Balkánská populace supů je na Červeném seznamu IUCN zařazena do kategorie „kriticky ohrožený", v Bulharsku potom žije téměř třetina této populace. A právě sem, do přírody pohoří Stara planina v severním Bulharsku, budou letos vypuštěna tři mláďata supa mrchožravého.

Pár nejprve o vejce nejevil zájem 

Jedním z nich je mládě odchované v zoo Praha adoptivními rodiči - Fatimou a Cháronem, které se k nám dostalo z pařížské Ménagerie Jardin des Plantes. Tam se vylíhlo 11. června tohoto roku.

Mláďata v současné době váží už přes dva kilogramy.

Rodičovský však pár o snesené vejce nejevil zájem a tak bylo mládě po dohodě s evropskou koordinátorkou záchranného programu supů mrchožravých převezeno do Prahy.

Mladý sup už je dospělý 

Pěstounský pár se mláděte svědomitě ujal; mladý sup nyní dosáhl tělesné hmotnosti dospělých jedinců a v současnosti již může opustit hnízdo. Kromě mláděte odchovaného v Zoo Praha by se do volné přírody bulharských hor měla rozlétnout ještě dvě mláďata z vídeňské Tiergarten Schönbrunn.
Sup mrchožravý patří mezi nejohroženější druh supů žijících v Evropě.

Zoo pomáhá supům 

Zoo Praha se proto angažuje v projektech zaměřených na pomoc těmto supům přímo v jejich jihoevropské domovině. Navíc za posledních deset let odchovala nejvíce mláďat supů mrchožravých v Evropě, vede pro supy evropskou plemennou knihu, záchovný program (EEP) a kromě jiného je také členem dozorčí rady Nadace na ochranu supů (VCV).

Čtěte také: Tygr Johann ukázal divákům pražské zoo dravost šelmy