Na začátku května oznámila Zoo Praha další radost, a to narození mláděte orangutana sumaterského. Jedná se o první mládě jedenáctileté samice Diri, která se rovněž narodila v Zoo Praha. Otcem mláděte je dvaadvacetiletý samec Pagy, který zplodil i předchozí mládě, dnes tříletého Pustakawana neboli Kawiho.

Malý orangutan se narodil v den, kdy jsou gorilí samičce Mobi čtyři měsíce a kdy uplynuly jen tři týdny od narození dalšího gorilího mláděte. Je neuvěřitelné, že mohu oznámit narození letos již třetího kriticky ohroženého lidoopa v Zoo Praha,“ uvedl již dříve ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Genetické testy navíc potvrdily domněnky chovatelů, mládě je sameček. Potvrdily to krevní testy provedené přímo z pupečníku.

Orangutaní mládě ale zatím nemá jméno, to mu můžete vybrat právě vy. Zoologická zahrada totiž prosí o pomoc s výběrem jména veřejnost.

Pro první narozenou gorilu přišly s návrhy jmen kamerunské děti, druhé gorile přisoudila jméno slavná Jane Goodall. S prosbou o návrhy jména pro orangutana nyní oslovujeme českou veřejnost. Z nich poté vybere tým chovatelů vhodné jméno, přičemž navrhovatele či  navrhovatelku pozveme na slavnostní křtiny první červnovou neděli," sdělila Zoo Praha.

Návrhy jmen pro mládě můžete pražské zoo zasílat od pátku 17. května až do konce měsíce. Jméno bude slavnostně odhaleno v den měsíčních narozenin malého orangutana, a to v neděli 2. června v 11 hodin u pavilonu Indonéská džungle.

Dvoutýdenní sameček začíná podle chovatelů v těchto dnech reagovat na podněty ve svém okolí. Například si začal zvědavě prohlížet právě chovatele.

Šanci zahlédnout ho ve vnitřní expozici Indonéské džungle – zpravidla na břiše matky – mají lidé po celou otevírací dobu zoo.