Chovatelé uvažovali o tom, že se v noci pokusí mládě samici vrátit, nakonec od toho upustili. Mládě bylo převezeno na specializované veterinární pracoviště.

„Teď je z něj pacient, je možné, že je nedonošené,“ řekl Bobek. Když se je pokusí chovatelé vytáhnout z tepla, začne rychle prochládat. Mládě nyní podle Bobka začne dostávat mléko.

Zahrada situaci konzultuje s chovateli v Evropě, kteří se dostali do podobné situace. Je jich zhruba sedm. S přibývajícími hodinami od porodu klesá šance na znovupřijetí mláděte matkou. Zahrada proto už uvažuje o tom, jak bude dál postupovat, až se z pacienta stane normální mládě. Kde a kdo se o něj bude případně starat.

„Nejhorší by byl model Káma,“ připomenul Bobek osud v Praze narozeného orangutana, o něhož se v 70. letech chovatelé starali doma. Zvíře se pak začalo cítit lépe v lidské společnosti než u vlastního druhu.

Podle Bobka existuje například „školka“ pro mláďata s podobným osudem, kde jsou gorilky alespoň ve společnosti vrstevníků. V případě, že by nebyla jiná možnost integrace, připouští Bobek, že by mládě mohla zahrada poslat mimo Česko.

Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

O mládě neprojevily zájem ani další gorily

Podle bývalého chovatele Marka Ždánského je zvláštní, že o mládě v úterý večer neprojevily vedle matky zájem ani další gorily. To by podle něho mohlo znamenat, že gorilka není v pořádku. Připomněl, že když před čtyřmi lety samice Kamba komplikovaně rodila a na svět přišlo mládě mrtvé, všichni ostatní členové skupiny se o porod i jeho aktéry zajímali. Chování skupiny si všiml i Bobek. Domnívá se, že už tehdy mělo mládě problémy s udržením teploty, na což ostatní gorily reagovaly.

Možností, jak se o malou gorilu starat dál, je podle Ždánského víc. Jednou z nich je i to, že by se u ní střídali chovatelé v pavilonu, kde by byla oddělena od ostatních, ale současně s nimi v kontaktu. Do skupiny se podle něho bude moct případně jednou vrátit, ale ostatní k ní budou zřejmě přistupovat jako k cizímu.

Chovatelé v úterý situaci po porodu sledovali, aby mládě neprochladlo, vháněli do pavilonu teplý vzduch. Chtěli tak dát samici čas, aby se ho ujala. Bikira však o potomka nejevila zájem, a když nastala hodina, kdy se gorily ukládají ke spánku, bylo jí mládě odebráno a umístěno do inkubátoru.

Inkubátor měla zoologická zahrada půjčený už k očekávanému porodu Kamby. O pomoci při porodu tehdy zoo jednala s Ústavem pro matku a dítě v Podolí. Zadarmo porodníci tehdy zoologické zahradě slíbili rovnou šest inkubátorů.

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla zařazena do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později se přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy. Otcem je samec Richard, který se narodil na den přesně před dvaceti lety. Jeho narozeniny slavila zahrada v neděli.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

close zoom_in