Hokejové mistrovství je pro velkou část obyvatel sportovním svátkem, lidé se schází jak u televizních obrazovek, tak na různých místech nejen po Praze a nebo přímo ven Fan Zóně u O2 arény.

Policisté již před zahájením mistrovství avizovali, že jsou na událost připravení. Ať už z hlediska bezpečnosti v okolí nebo přímo na stadionu, tak i ulicích města.

Necelý měsíc před zahájením například cvičili různé modelové situace přímo v O2 aréně, během kterých by bylo potřeba zasáhnout. Cvičení se tedy zúčastnilo přes dvě stovky policistů a 250 figurantů.

Práce policistů ale začala mnohem dříve. „Na bezpečností koncepci pracujeme již od roku 2022. Naším hlavní úkolem bylo analyzovat bezpečností rizika. Situace oproti roku 2015 je odlišná," řekl Policejní ředitel Martin Vondrášek Vondrášek na začátku dubna.

Před posledním zápasem českého týmu v základní skupině s Kanadou hlásili pořadatelé návštěvnost již půl milionu diváků. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové ale policisté naštěstí do teď až na menší potyčky nemuseli řešit žádné závažnější případy. „Co se týče mistrovství, prozatím nedochází k žádným kuriozitám nebo neobvyklým případům," uvedla mluvčí pro Deník.

Falešné vstupenky jako největší strašák

Jeden velký případ ale Kropáčová přeci jen vyzdvihla. „Aktuálně se nejvíce zabýváme právě falešnými lístky, které mezi návštěvníky kolují," potvrdila.

Podvedených fanoušků s každým zápasem přibývá. Již během toho prvního přijali policisté stovky oznámení, kdy podvedení majitelé zjistili, že zakoupili právě falešné vstupenky.

O tom se přesvědčili i čeští fanoušci, kteří dorazili na úterní zápas Česko x Kanada. Ti se svěřili Deníku přímo na místě. „Dala jsem si inzerát, že sháním čtyři lístky. Pak se mi ozvali na whatsappu, vše vypadalo věrohodně. Měla jsem video, i lístky mi byly zaslány předem. Potom jsem poslala platbu a teď jsem zjistila, že lístky jsou falešné. Jeden stál 200 euro," řekla Deníku přímo před O2 arénou jedna z podvedených, která dorazila z Lovosic.

Policisté řešili případy falešných vstupek na MS v hokeji i před zápasem s Kanadou. | Video: Deník/Radek Cihla

Podobnou zkušenost měl i muž, který vyráží na různé sportovní stadiony a své zážitky točí na sociální sítě. „Napsal mi kluk na instagramu, se kterým jsem si psal třeba rok před mistrovstvím, že má lístky na zápas Česko x Kanada, na který se nedostane a že by mi je prodal. Poslal jsem mu peníze, on mi poslal lístky. Mám jeho jméno, číslo účtu i instagramový účet," uvedl muž.

Policistům se ale podařilo během minulého týdne vypátrat muže, který má některé falešné vstupenky na svědomí. Zároveň varovali, že podvedených může přibývat.

„Padělané vstupenky na MS v hokeji má na svědomí čtyřiatřicetiletý muž z Pelhřimovska. Včera jsme ho zadrželi a obvinili z podvodu. Zatím pěti poškozeným prodal padělky za 600 000 korun. Padělky mají stejný QR kód i čárový kód," uvedli policisté na sociální síti X ve čtvrtek 16. května.