„Chtěla bych Vás tímto informovat, že jsem dnešního dne přistoupila k rezignaci na svůj mandát zastupitele a funkci místostarostky na Praze 8. Starosta městské části byl informován, přičemž k faktickému složení mandátu dojde do konce října, během kterého proběhne předání celé mé agendy mému nástupci," uvedla Borhyová.

Na osmičce žije celý život 

Borhyová měla trvalý pobyt mimo volební obvod Prahy 8 od prosince 2015 do letošního 24. září, od kdy má zapsánu novou libeňskou adresu. „Dle mého názoru je celá tato kauza řekněme ukázkou přepjatého formalismu, neboť změna mého trvalého pobytu o pár metrů nemá v žádném případě vliv na můj vztah k Praze 8. Svým voličům jsem se nijak nevzdálila," uvedla.

Na Praze 8 se prý narodila, žije tu celý život a vychovala tu i děti. „Morálně necítím, že bych se dopustila nějakého zavrženíhodného jednání, jak jsem opakovaně napadána opozičními kolegy," sdělila.

Na její místo nastoupí náhradní z ANO

Když si měnila trvalý pobyt, netušila podle svých slov, že tím porušuje zákon. „Některé domy v této ulici jsou na Praze 8 ještě v MČ Praha 8, jiné domy jsou k mé smůle sice také součástí Prahy 8, avšak již na území MČ Praha – Dolní Chabry. Ačkoliv i nad tímto územím vykonává MČ Praha 8 výkon přenesené působnosti, jedná se striktně vzato o jinou městskou část," napsala v prohlášení.

V momentě, kdy Borhyová v zastupitelstvu skončí, na její místo nastoupí náhradník z ANO. Stejně tak bude ANO vybírat kandidáta na uvolněné místo v radě. Novému členu mandát vznikne až při dalším jednání zastupitelů, kde bude pravděpodobně volen i nový radní.

O problému z bydlištěm informovala opozice 

Na problém s bydlištěm upozornili opoziční zastupitelé na zářijovém zasedání. Osmička sobě a TOP 09 se dokonce obrátili na ředitelku magistrátu, v jejíž pravomoci je případný problém s bydlištěm řešit. Její zásah nyní vzhledem rozhodnutí Borhyové nebude třeba.

Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která vládne s podporou komunistů. Starostou se stal Roman Petrus (ČSSD) a Borhyová místostarostkou pro kulturu. ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.

Čtěte také: Vládnou, i když bydlí jinde. A nic se neděje