Objekt v Malínské ulici je dlouhodobě neobydlený a v dezolátním stavu. „Správnou cestou je proto tento prostor proměnit, využít, a přijít s kvalitním projektem pro nájemní bydlení. Roste počet lidí, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou. Města a městské části mohou a měly by v této situaci pomoci i proto, že takové bydlení má vliv na život a dění ve městě,“ popisuje Radek Lojda (TOP 09), který je na vršovické radnici místostarostou pro bytovou politiku, dotace a také bezpečnost.

Zástupci skupiny Opravdu Dobré Squaty (ODS) chtěli obsazením objektu upozornit právě na zhoršující se krizi bydlení i nedostatek prostoru pro svobodnou kulturu. „Od vyklizení autonomního sociálního centra Klinika Praze chybí prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. Myslíme, že je načase tuto situaci změnit. Proto jsme se rozhodli vytvořit nové místo, kde by se lidé mohli potkávat bez ohledu na stav svojí peněženky,“ uvedl k obsazení objektu mluvčí squatterů Jiří Nesvačil.

Starosta Prahy 10 chce se squattery dál jednat. Schůzka s jejich zástupci proběhla začátkem prosince a další se chystá. „Vysvětlili jsme jim, že domy v Malínské se musí zbourat a následně tam plánujeme vybudovat nájemní bydlení, což je řešení, které tomuto místu dá nové smysluplné využití. Pro účely komunitního a sociálního centra se do konce ledna pokusíme vytipovat jiný vhodný prostor,“ uzavírá starosta městské části Martin Valovič (ODS).