„Provoz zahájíme na přelomu dubna a května současně s provozem baru Přístav 18600. Prostor je zajímavý jednak díky svému umístění u řeky a v zeleni, zároveň je 
v blízkosti poměrně velké množství administrativních budov, odkud by mohl být zájem o užívání místa,“ řekl Jan Pelán ze společnosti Pracovna.

Na tomto místě přitom kdysi bývalo seřadiště při vlakové stanici Karlín-Přístav, poslední roky pak nevzhledná černá skládka. To se rozhodla v rámci projektu Přístav 18600 minulý rok změnit skupina přátel, která zdejší pozemek dostala do výpůjčky od pražského magistrátu. Jejich cílem bylo zpřístupnit karlínskou zeleň, která by v letní sezoně ožila kulturním, vzdělávacím 
a sportovním programem 
a nabídla možnost trávení volného času pro dospělé i děti.

Na břehu Vltavy už dobrovolníci nepořádek odstranili, zeleň zkultivovali a vznikla zde kavárna Maják a beachvolejbalové hřiště. Už loni začal fungovat i kulturní program, na který se naváže i letos. „Samotný prostor je lidem k dispozici celoročně, začátkem května navíc přibudou služby jako kavárna, toalety, hřiště a zázemí pro trávení času,“ vypráví za provozovatele Přístavu 18600 Michal Tošovský.

Rozhodnutí přizvat si sem 
i Pracovnu v parku si pochvaluje. „Je to oboustranná spolupráce. Řekl bych, že jsme si vybrali je a oni nás. Jejich projekt je nám nesmírně sympatický,“ řekl Tošovský.

Jenže natrvalo tady kancelář v přírodě nezakotví. „Rozhodli jsme se z našeho projektu udělat putovní záležitost, to znamená umístit náš mobiliář každý rok do jiné části města tak, abychom službu dali k dispozici většímu množství lidí,“ potvrdil Pelán.

Spory o Grébovku 
s radnicí Prahy 2

Existuje ještě jeden důvod, proč se tým Pracovny rozhodl letos pro karlínský břeh. „Naší snahou bylo najít prostor, který už má někdo pronajatý, abychom nemuseli řešit administrativu s městskou částí, nebo magistrátem,“ říká Pelán, a naráží tak na problém z nedávné minulosti.

Po prvním roce stráveném v Riegrových sadech v Praze 2 se měla pracovna pro rok 2015 přestěhovat do jiného vinohradského parku – Grébovky. Zdejší radnice však přesun nepovolila.

„Architekti, kteří rekonstruovali Grébovku, tam Pracovnu 
v parku nedoporučili,“ vysvětlila tehdy mluvčí Prahy 2 Ilona Chalupská. Radní tak navrhli, aby mobiliář zůstal na původním místě. Tento návrh majitelé odmítli a pracovna se nakonec přestěhovala pod metronom poblíž nově vzniklého baru Containall 
v Letenských sadech.

Zatímco pracovna přes léto naplno slouží veřejnosti, přes zimu je uskladněna. Ale nemusela by být. Podle Jana Pelána probíhala jednání o využití stolu a lavic mimo hlavní sezónu s provozovatelem Masarykova nádraží i správci jiných veřejných prostor pod střechou, k dohodě však nedošlo. P

roblém je prý v tom, že veřejné prostory jsou svázány přísnými bezpečnostními regulemi a například předměty ze dřeva je zde problém umístit.

Podobných míst může vzniknout víc

V budoucnu by se pracovny pod širým nebem mohly objevit ve větším množství, kdy ale zatím není jasné.

„Byli bychom rádi, kdyby jich bylo víc, nicméně jsme projekt nezamýšleli tak, že bychom vyráběli nábytek ve velkém. Cílem bylo vytvořit prototyp, který bude veřejně přístupný. Ve chvíli, kdy se zalíbí městské části, nebo soukromému investorovi, jsme ochotni a schopni poskytnout know how pro výrobu. Finanční náklady ale necháme na iniciativě zájemce,“ vysvětlil Jan Pelán.

Dodal, že v minulosti už bylo několik impulsů od soukromých společností a občanských sdružení, ale zatím ještě nedošlo na fázi samotné realizace.

Za projektem stojí zakladatelé sdílené kanceláře a kavárny Pracovna na Žižkově Andrea Kosařová, Jan Pelán, Petra Seidlová a Jonáš Herza, v provozu je od konce léta roku 2014. Peníze na Pracovnu v parku byly vybrány na českém crowdfundingovém portálu Hithit. Celkem 222 přispěvatelů poslalo 152 384 korun. Návrh, vizualizaci 
a realizaci vytvořili studenti UMPRUM Viktória Mravčáková a Jakub Herza.

Mobiliář je zdarma přístupný od 8 do 22 hodin. Dřevěný nábytek napojený na elektřinu a internet má sloužit ve veřejném prostoru podobně jako jiné úspěšné projekty Piána na ulici, Poeziomat nebo veřejné šachové stolky.

Čtěte také: V Riegrových sadech otevřeli pracovnu pod širým nebem