Sutiny, trámy, rozbité sklo a zapáchající odpadky všeho druhu – i tak mohou vypadat dvorky některých pražských vnitrobloků.

Například obyvatele ulice Jaromírova již dlouhou dobu obtěžuje neutěšený stav ve dvoře, kde se vrší rozsáhlá skládka různorodého odpadu. „Když pomineme zápach a nevzhlednost skládky, je tu také hygienické riziko. Ze skládky se mohou šířit nákazy a zabydlují se tu potkani,“ vysvětluje Šárka Hálková z občanského sdružení Životní prostředí pro Prahu 2.

Cesty k nápravě

Takové případy nejsou ojedinělé, a nemusí se vždy jednat přímo o zapáchající skládku. V Lužické ulici v Praze 2 se mohou kupříkladu nájemníci kochat výhledem na hromadu rozbitých cihel, zrezivělou vanu, staré trámy a další stavební odpad.

Mají lidé právo se v takových případech dožadovat toho, aby majitel domu nepořádek odklidil? „Pokud se jedná o společné prostory, tedy například chodby, schody, kočárkárny a podobně, lze se nápravy dovolat poměrně snadno. Jestliže majitel domu poté, co byl prokazatelně vyzván, nepořádek neodklidí, mohou nájemníci požádat stavební úřad o místní šetření, případně mohou odpad odstranit sami na náklady majitele,“ vysvětluje Milan Taraba ze Sdružení nájemníků SON.

Většinou stačí pohrůžka

V případě vnitrobloků je však podle Taraby situace mnohem složitější – jde totiž zpravidla o soukromý pozemek, který není součástí společných prostor. Se stížností na nepořádek ve vnitrobloku se lze obrátit na odbor životního prostředí příslušné městské části, ten situaci prošetří. „Většinou stačí zaslat majiteli výzvu s pohrůžkou, že věc předáme hygienické stanici,“ říká Dana Hrachová z infolinky Ulice Prahy 2.

Další možností je aplikace zákona o hlavním městě Praze, podle něhož je možné majitele pokutovat, pokud narušuje vzhled a životní prostředí městské části. „Vždy záleží na individuálním posouzení případu, které provádí příslušná městská část,“ říká Josef Chmelař z právního oddělení odboru ochrany prostředí pražského magistrátu.

Nájemníci jsou často lhostejní

Ať už je porušován jakýkoli zákon, shodují se zástupci městských částí na tom, že ke zjednání nápravy v drtivé většině případů stačí pouhá výzva majiteli objektu. Samotní nájemníci jsou však ke stavu městských zahrad a dvorků často úplně lhostejní.

„Bývala tady hezká zahrada, pak to ale majitel zavalil sutí a novou zeminou, na které teď roste neudržovaný trávník. Vždycky, když něco rekonstruuje, odloží odpad na dvůr. My na dvorek nechodíme, nemáme ani klíče, a na ten pohled už jsme si zvykli,“ svěřil se Deníku jeden z obyvatel Prahy 2.

JAN VÁVRA