Za to si určitě zaslouží lidé na radnici velkou pochvalu. Stejně jako za investice do staveb a oprav dětských hřišť. Staré a rozbité prolézačky, utržené houpačky nebo špinavý písek vystřídaly na dětských hřištích nové a barevné herní prvky. Nápadité dětské atrakce v nich jsou udržované, hřiště jsou navíc chráněna před nezvanými návštěvníky oplocením, a tak je na nich docela plno.

Parádu dělají i nové sportovní haly na sálové sporty, opravená fotbalová hřiště, ale i park nedaleko městského archivu, kam se chodí na kolečkové brusle. Milíčovský a Kunratický les nebo hostivařský lesopark jsou pak skvělým místem na ranní běhání nebo rodinný cyklovýlet. A tak není divu, že sportovci si zdejší vyžití celkem oprávněně pochvalují.

Ilustrační foto.

Kamarád developerů

Jenže nic se nemá přehánět. Platí to o stavebních aktivitách. Právě ty leží zdejším obyvatelům nejvíce v žaludku a jsou neustálým terčem kritiky místní opozice. O transparentnosti většiny zdejších stavebních zakázek si nedělá iluze už téměř nikdo. Starosta se kvůli svému kladnému vztahu k developerům dokonce stal terčem nelichotivých žertů.

Nevýhodný prodej pozemků, povolená stavba v těsném sousedství Milíčovského lesa, která ohrožuje obojživelníky, pár metrů chodníku za miliony nebo projekt věžák, který měl nahradit menší park. Výčet podezřelých aktivit radnice by byl zřejmě velmi dlouhý.

Zlatou tečku si ale starosta nechal na konec svého funkčního období. Dostavbu a otevření centra Jedenáctka, jehož součástí je i plavecký areál. Přesněji jeden tobogán s dojezdovým bazénkem, bazén s tryskami a divokou řekou, minibrouzdaliště a pětadvacetimetrový bazén jako stěžejní prvek. A to vše za přibližně 570 milionů korun.

Fakta o Praze 11Počet obyvatel: 76 792
Rozloha: 9,795 kilometru čtverečních
Starosta: Dalibor Mlejnský (Jižní Město-Náš domov)
Koalice: Po volbách uzavřela ODS koalici s ČSSD a uskupením Pražané za svá práva. Do opozice vstoupilo Hnutí za Prahu 11 společně s TOP 09. Část ČSSD si letos v březnu založila vlastní subjekt s názvem Klub pro Jižní Město, za dva týdny poté starosta Dalibor Mlejnský odešel z ODS a v černu oznámil, že vstupuje do nového uskupení Jižní Město-Náš domov.
Volby 2010: vyhrála ODS (11 mandátů), Hnutí pro Prahu 11 (9 mandátů), ČSSD (7 mandátů), TOP 09 (7 mandátů), KSČM (3 mandáty), Pražané za svá práva (2 mandáty)
Volební období 2010 - 2014: zastupitelstvo má 39 členů
Volební období 2014 - 2018: zastupitelstvo bude mít 45 členů

Dle názoru opozice je to nejméně ještě o sto milionů více. Ano, součástí projektu jsou i další dva objekty, ve kterých jsou umístěny bazénky pro děti a sportovní hala, nicméně stále je to astronomická cifra.

Proč stál areál dvakrát víc, než musel?

Vezmeme-li v úvahu i fakt, že v šatnách je k dispozici zhruba o polovinu méně skříněk, než je kapacita stanovená vyhláškou ministerstva zdravotnictví, nelze se nezeptat: Kde udělali pánové z radnice chybu? Vždyť podle odborníka by bylo možné komplex vyprojektovat a postavit s hodně velkorysým rozpočtem za maximálně 200 až 300 milionů.

Ale, jak se zdá, kdo umí ten umí. Za to by byl padesátkový bazén uvnitř i soustava venkovních bazénů. Obyvatelům Jižního Města ale místo toho musí stačit další sportovní hala, která má jako „bonus" snížený strop. Podle starosty se ale dílo podařilo a padesátimetrový bazén by byl zbytečně moc velký. Jak pro koho, chce se dodat.

Místní si s tím ale příliš hlavu nelámou. Život na Jižáku je baví, i když bez korupce by podle nich byl mnohem barevnější a zábavnější.

Ilustrační foto.

Palec nahoru

Dětská hřiště. Prostory jsou upravené, nepovalují se tam odpadky.

Naučná stezka Milíčovský les. Lesní komplex za posledních několik let značně prokoukl. Objevily se naučné cedule, u rybníků vyrostly kamenné hráze, přibyly nové lavičky, cyklostezka a také výběhy pro zvířata z nedalekého statku, kde chovají ovce a kozy.

Barevné trafačky. Šedé kvádry 11 sídlištních trafostanic proměnili uznávaní pouliční umělci v barevné a nepřehlédnutelné objekty, které oživují okolí. A pak pomalovali graffiti i podchody.

Sportovní vyžití. V nově postavených halách mohou místní vyzkoušet lacross, stolní tenis nebo volejbal, pro milovníky adrenalinu je určena boxérna nebo venkovní horolezecká stěna umístěná na komínech měřících 35 metrů, o kus dál je inline park s hřištěm na diskgolf.

Palec dolů

Divadlo Kotelna. Už před několika lety vznikl projekt multifunkčního prostoru, kde by se mohla konat divadelní představení, plesy či koncerty. Přestavba bývalé kotelny nedaleko metra měla být hotova již letos. Jenže kde nic, tu nic.

Bazén. Akvapark stál radnici přes půl miliardu korun. Má to ale háček. Pojme pouze okolo sta lidí, chybí v něm padesátkový či venkovní bazén.

Developerské projekty. Nové budovy rostou na Praze 11 jako houby po dešti. Radnice nemá problémy prodávat developerům pozemky a hladce schvaluje jeden projekt za druhým. Jestli je to zídka u parku nebo dvacetipatrový věžák, moc neřeší.

Parkování. Hodně lidí, hodně aut. Místním komplikují situaci mimopražští řidiči, kteří nechávají své vozy u stanic metra. Záchytná parkoviště v jejich okolí zoufale chybí.

Anketa: Jak se vám žije v Praze 11?

Josef Mattanelli, 36 let, řidič: Myslím, že největší problém je zdejší korupce. Radnice vydělává i na betonech okolo popelnic. Vadí mi, že u nového akvaparku není venkovní bazén. Stálo to šílený peníze a oni místo toho postaví další sportovní haly. Jako bychom jich tu na Jižáku měli málo. Nemyslím, že máme zase tolik sportovců. Na druhé straně vidím, že se hodně staví dětská hřiště. Celkově je to tu ale docela fajn a nic mi tu nechybí.

Ivoš Hotový, 32 let, stavby- vedoucí: Na Jižním Městě se mi žije skvěle, protože jako pankáč radnici moc neřeším. Vadí mi ale starosta Mlejnský, který tuneluje různý zakázky. Neprůhlednost zakázek vyhlašovaných městkou částí je neuvěřitelná. Třeba bazén byl třikrát předražený vzhledem k rozloze a dalším technickým parametrům. Součástí projektu měl být padesátimetrový nebo venkovní bazén. Já bych to dokázal postavit za 250 až 300 milionů. A to nemluvím o domech u Milíčovského lesa, které stavěla Skanska.

Barbora Vidiallac, 29 let, manažerka: Moc se mi líbí, jak se zvelebuje Milíčovský les. Upravili zarostlou alej, dali tam novou naučnou stezku i cyklostezku a také spoustu výběhů pro zvířata. Hodně opravují i dětská hřiště. Jedno mám před barákem a průběžně ho přemalovávají a celkově udržují. Myslím, že je tu všechno dostupné, zdravotnické zařízení, obchody, teď i bazén. Jsem tu spokojená. Jediné, co mi vadí, že přestali sekat trávník u soukromých pozemků, i když chápu, že se s některými asi nedá dohodnout.

Jan Novotný, 28 let, redaktor: Nelíbí se mi výstavba bazénu na Jižním Městě. Zdejší obyvatelstvo na něj čekalo od osmdesátých let a nakonec jsme dostali mnohonásobně předražený mrňavý bazén, který vypadá víc jako skladiště. Navíc s kapacitou něco málo přes 100 plavců. Bonusem k bazénu je prťavá víceúčelová sportovní hala, která má tak nízký strop, že se tam nedá hrát ani volejbal. Nehledě na to, že s velkou slávou a za velké peníze byla před pár lety postavena mnohem větší, vzdušnou čárou jen o pár desítek metrů dál.

Ilustrační foto.