VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Masák: Někdo musí nést odpovědnost

Praha - Rozhovor s Miroslavem Masákem, architektem a členem proslulého studia SIAL.

24.4.2011
SDÍLEJ:

Architekt Miroslav Masák.Foto: Deník/Jan Horák

V Galerii Jaroslava Fragnera je do 22. května otevřena výstava o tvorbě architektů skupiny SIAL. Požádali jsme o rozhovor jejího člena Miroslava Masáka.

Patrně nejznámější vaší realizovanou stavbou je u nás někdejší obchodní dům Máj, dnes tedy Tesco, ale s anglickým přídomkem „My“. Nedávno tato stavba prošla velkou zkouškou, protože její nynější vlastníci jí chtěli výrazně přestavět nebo dokonce zbourat. Naštěstí se jí dostalo památkové ochrany. Jak jste se – jako spoluautor projektu – tehdy cítil, když to hrozilo?

Ono je takových věcí více. Já jsem vždy radši, když se takový dům zbourá a postaví se místo něj nějaký jiný – měl by být tedy lepší, to je druhá věc – než, když se nějakým zoufalým způsobem předělává. To mě potom hrozně mrzí. V Liberci je pavilon F Libereckých výstavních trhů, o němž jsme se se všemi – s majitelem, i s městem – dohodli, že se zbourá a že se tam postaví něco, co by vyhovovalo nové funkci. Oni však nakonec ten dům použili a úplně ho přestavěli, a to hrozným způsobem.

Ale vždyť vy jako autor k tomu přece musíte dát svůj souhlas?

Ne, bohužel ne. Autorský zákon pohlíží na provedenou stavbu jako na rozmnoženinu uměleckého díla, není to samo umělecké dílo – tím je návrh. Oni mi jen musejí oznámit, co s tím budou dělat. A já už potom nemám žádnou obranu. Jediná ochrana je, že je to vyhlášeno památkou.

To je tedy ta nevhodná předělávka. Ale vy jste zažil i zbourání vlastního díla.

Ano, to je případ obchodního domu Ještěd, který se dostal do stejné situace, dokonce se stejným investorem či uživatelem. Byl zbourán, a to i přes všechny možné protesty. To mě samozřejmě mrzí, ale je mi to příjemnější než situace s tím pavilonem. A pokud šlo o Máj, tak já jsem tomu nevěřil, že by bylo možné jej zbourat. Přece jen je to ve středu Prahy a je to plně fungující dům. Takže jsme si s kolegy mysleli, že jde spíše o takový pokus získat demoliční výměr a draze ten pozemek prodat, tedy ze strany Teska. Ale nakonec to nebyla pravda. Nakonec jsme asi po roce a půl jednání dospěli k určité spolupráci s Teskem. A pokud jde o exteriér toho domu, tak jsme spolupracovali s projektantem a víceméně dali na naše názory. Ale bohužel, interiéry jsou příšerné. Ty dělala anglická firma Fitch.

Když jsem poprvé viděl na fotografiích (a později ve skutečnosti) Centre Pompidou a viděl tu určitou podobnost s Májem, řekl jsem si, že tam musela být nějaká inspirace. Byla nebo nebyla?

Přímo Centre Pompidou to nebyl, protože ten vznikal současně. Ale pokud šlo o soutěžní návrh, tak tam byla bezpochyby inspirace od Jamese Sterlinga, to byl začátek high-tech architektury. Jenže potom v průběhu kontraktačních jednání došlo ke změně konstrukce, materiálů atd., takže nakonec z toho vyšel úplně jiný dům. A dalo by se skoro říci, že je inspirován naším uznáním českého meziválečného funkcionalismu nežli architekturou high-tech.

Trochu z jiného soudku. Určitě sledujete dění kolem Nákladového nádraží Žižkov, jež bylo vyhlášeno kulturní památkou. Má tam vzniknout nová čtvrť s tzv. Jarovskou spojkou, která má být prodloužením Olšanské ulice. Co si o tom myslíte?

Jde o nikam nevedoucí prodloužení, to je důležité. To je v podstatě hloupá záminka, která může lidi, kteří nejsou informovaní, nějak zaujmout. Protáhneme komunikaci, vyřešíme dopravu – není to pravda. Ta otázka bude zodpovězena jako to, co jsem řekl předtím. To znamená, rozhodne-li se společnost nebo majitel toho domu, že by na jeho místě chtěl postavit něco jiného, tak by měl sám sebe a společnost přesvědčit o tom, že to má smysl, že to, co tam postaví, je ze všech, nebo alespoň z většiny hledisek lepší než to, co tam, stojí. To je případ libereckého obchodního střediska, to by byl i případ nákladového nádraží. Protože je možné na tom velkém pozemku nádraží restaurovat to, co tam je, využít to pro nějakou velmi atraktivní novou funkci a dostavět to, co se dostavět má, aniž by se muselo všechno vzít bagrem.

Lákalo by vás ujmout se nějaké tak náročné rekonstrukce?

Já jsem si jednu takovou rekonstrukci udělal – Veletržní palác. To byl naprosto nerovný boj – měl jsem v té době jisté potíže, protože jsem celoživotní kamarád Václava Havla – a najednou jsem musel bojovat s Antonínem Kapkem (tehdejší šéf KSČ v Praze – pozn. red.), který tehdy po požáru rozhodl, že se ta budova po požáru zbourá. Nebyl jsem to samozřejmě jen já, ale celý SIAL, stále jsme něco předkládali, pořád jsme za to bojovali. Potom se do toho vložil akademik Kotalík (bývalý ředitel Národní galerie), který byl v ústředním výboru KSČ a měl nějaké styky. No a nakonec se to povedlo, mohli jsme to rekonstruovat.

Jste také členem iniciativy Za novou Prahu. Jaký máte názor na první reakce Útvaru rozvoje města (ÚRM) a magistrátu?

Já jsem s ÚRM mluvil za iniciativu jako první, s paní Kateřinou Szentesiovou. ÚRM nám nevadí, to je servisní organizace, kde mohou být velmi schopní lidé – možná, že jich je jen příliš mnoho na město – 90 zaměstnanců. Tato organizace je více či méně schopná vypracovat zadání. Ale je důležité, kdo dává zadání. To zatím nedává nikdo, to dává magistrát, respektive na něm nějaký úředník, oni si to přehazují. Vždy mají nějakého náměstka pro územní rozvoj, který tomu moc nerozumí, takže potom podléhají různým, zejména developerským tlakům. Teď se chceme bavit o tom – a zatím se zdá, že chtějí na magistrátu naslouchat – jak by měl být řízen územní rozvoj města. S přihlédnutím ke společenské a politické situaci, si myslím, že nejlepším řešením by bylo, kdyby to bylo uloženo primátorovi osobně. Ob by byl za vše odpovědný. Podle mého názoru by brzy měli být starostové voleni přímo, tím pádem by měli nejen vyšší odpovědnost, ale i vyšší důvěru občanů a mohli by si dovolit bouchnout do stolu. Dnes se vymlouvají, že jsou jen jedním z – v Praze z asi 80 – zastupitelů, že nemají žádné pravomoci. To není pravda. On je primátor a musí někdy bouchnout do stolu. Měl by to být on, kdo rozhoduje, přičemž samozřejmě má k ruce koho chce. Buď si pozve chytré jednotlivce, nebo si udělá poradní sbor z chytrých lidí, samozřejmě má k ruce celý magistrát, náměstky, ÚRM – to jsou všechno servisní organizace, jež to vykonávají, ale někdo za to musí být odpovědný. Pokud není, je to maglajz.

Ovšem před několika málo týdny se primátor Svoboda vyjádřil na adresu budovy bývalého Federálního shromáždění, že by se snad měla i zbourat. Nemáte dojem, že některé budovy jsou a priori odmítány jen proto, v jaké době vznikly a jakým účelům sloužily?

Pokud jsou nějaké slušné budovy z té doby, myslím tak těch dvacet let po „srpnu“, tak to jsou vesměs domy vytrucované. Ještěd a další, to přece nejsou režimní domy, takové máme, ale jinde. A právě Federální shromáždění Karla Pragera, to je vytrucovaný dům. Toto tedy nejí ten důvod. Buďto je tím důvodem to, že se nelíbí jemu osobně, anebo je tu tlak na to místo. Někdo by tam chtěl něco postavit a tvrdí: Tohle je blbost, komunistický barák, ten by se měl zbourat. Ale vtip je v tom, že to vůbec není komunistický barák, právě naopak.

Miroslav Masák
Vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT .
V letech 1958-91 pracoval ve Stavoprojektu Liberec, kde v roce 1968 spoluzaložil Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL). V roce 1999 byl jmenován profesorem na VUT Brno.

Autor: Jan Horák

24.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 160 Kč

Účetní všeobecní referent Oddělení centrální účtárny a výkaznictví - metodik (Praha). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Kontakt: způsob přihlášení do výběrového řízení: životopis včetně motivačního dopisu zasílejte na e-mailovou, adresu kariera@szif.cz, Požadujeme, - VŠ vzdělání se zaměřením na ekonomiku, účetnictví, - pokročilá znalost MS Office (Excel, Word), - analytické schopnosti, uvažování v souvislostech, - schopnost týmové práce, pečlivost – zaměření na detail, - znalost zákona o dani z přidané hodnoty výhodou, - znalost legislativy související s účetnictvím státní správy a rozpočtové skladby výhodou, Náplň práce:, - metodická a praktická činnost v oblasti účetnictví a výkaznictví, - zpracování a aktualizace vnitřních směrnic a metodických postupů, - průběžná metodická kontrola správnosti zaúčtovaných dokladů, - aktivní spolupráce při zpracování měsíčních, čtvrtletních a ročních účetních závěrek, - inventarizace pohledávek, závazků a majetku včetně přípravy interních předpisů, - zpracování účetních, finančních a statistických výkazů pro Centrální systém účetních informací státu, - správa účetních výkazů SZIF v Integrovaném informačním systému státní pokladny, - zpracování daňového přiznání k dani z přidané hodnoty a kontrolního hlášení, - spolupráce s kontrolními orgány při kontrole certifikace účtů pro ověření EU a ČR závěrky, - analýza a kontrola poskytnutých transferů veřejným rozpočtům územní úrovně v Centrálním systému, účetních informací státu, - spolupráce s dodavatelem softwaru EKIS, Další informace, - termín pro podání žádostí: do 14. 8. 2018, - předpokládaný termín nástupu: 1. 9. 2018, Zaměstnanecké výhody: , - systemizovanou platovou třídu 12., zařazení podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. ve znění, pozdějších předpisů, Vysvětlivky viz 2. strana (nebo poslední strana)., Zaškrtnutí platí křížkem i zatržením, oboje má ve formuláři stejný význam., Dokument je platný od 20. 3. 2015, - pracoviště v centru Prahy – Václavské náměstí, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - 5 týdnů dovolené + 5 dní zdravotního volna, - flexibilní pracovní dobu, - stravenky, - mobilní telefon. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond, Ve Smečkách, č.p. 801, 110 00 Praha 1. Informace: Bc. Tereza Kašparová, .

Řemeslné práce - Automechanik 30 000 Kč

Automechanik Zavedený autoservis ELIT na Praze 4 přijme samostatné automechaniky. Nástup možný ihned.

Gastronomie - The PUB Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucího prodejny maso-uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Starokolínská č.p. 1816, Praha 9 Újezd nad Lesy, Kontaktovat e-mailem plicka@musp.cz, nebo telefonicky 731541485., , Požadujeme - mn. vzdělání vyučen/a, samostatnost, flexibilita, zkušenosti s vedením kolektivu výhodou, příjemné vystupování, potravinářský průkaz.., Nabízíme - dlouhodobou perspektivku v prospívající společnosti, možnost profsního růstu, vstupní zaškolení, nevyučené v oboru zaučíme, přátelský kolektiv, nástup možný ihned., Náplň práce - vedení kolektivu prodejny, vedení administrativy prodejny, objednávání zboží, odpovědnost za chod prodejny, příprava zboží k prodeji, prodej a nabídka zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením prodejny, Zaměstnanecké výhody - stravenky. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. starokolínská, Starokolínská, č.p. 1816, 190 16 Praha 916. Informace: Miroslav Plicka, +420 731 541 485.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letiště Václava Havla.
14

Pražským letištěm prošlo v prvním pololetí o desetinu cestujících více než loni

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT