Projekt, který je nejrozsáhlejší výstavou moderní architektury v českých zemích za poslední dvě dekády, byl připraven na počest 150. výročí narození architekta Jana Kotěry.

Pět set staveb na jednom místě

„Výstava modelů a fotografií staveb vybudovaných na území republiky za uplynulých 120 let symbolicky reprezentuje fyzickou podobu naší země v tomto období, a to z pohledu všech krajů a důležitých měst. Její srdce tvoří expozice věnovaná dílu Jana Kotěry, zakladatele a patrona české moderní architektury,“ říká architekt Vladimír Šlapeta, hlavní kurátor výstavy.

V kaleidoskopu staveb se milovníkům architektury představí snad všechny tuzemské ikonické objekty a jejich autoři. Kromě již zmíněného Jana Kotěry, který si svůj vlastní dům postavil v Hradešínské ulici na pražských Vinohradech, tu nesmí chybět například díla Jana Gočára, Vladimíra Karfíka či Bohuslava Fuchse.

Na ploše přesahující 200 metrů čtverečních se na výstavě v Jízdárně Pražského hradu formou fotografií, historických filmů či architektonických modelů představuje více než 500 architektonických děl a bezmála tři stovky architektů působících na území republiky od konce 19. století až do současnosti.

Praha současná i budoucí

Expozici věnovanou moderní architektuře Prahy reprezentují tři stovky nejvýznamnějších děl nacházejících se v jednotlivých městských částech. Významně zastoupeno je zde meziválečné období, kdy v hlavním městě republiky vyrostlo množství moderních staveb ve slohu, kladoucím důraz na funkci a ornament.

Reprezentanty funkcionalismu, který byl ve 20. a 30. letech minulého století v Československu vedoucím architektonickým slohem, najdeme na mnoha místech hlavního města – osadou Baba v Dejvicích počínaje a Všeobecným penzijním ústavem na Žižkově konče. A právě osadě Baba je na výstavě věnována zvláštní pozornost – expozici Prahy totiž doplňuje kompletní soubor modelů rodinných domů této výstavní kolonie.

Přehled významných staveb vybudovaných na území České republiky by ale nebyl úplný bez děl, v jejichž rodném listě jsou uvedeny roky po sametové revoluci. Návštěvníci tak mohou na jednom místě porovnávat stavby, které již prověřil čas, s reprezentanty současné architektury.

„V éře po listopadu 1989 se podařilo opět navázat kontakty se světovým prostředím, ale vedle velice povedených stavitelských počinů se objevilo také mnoho nežádoucích jevů, k nimž patří podnikatelské baroko nebo vznik takzvaných satelitů,“ uvedl ve svém úvodním slově Patrik Líbal, kurátor výstavy Pražská moderní architektura. Období po roce 1989 zde zastupují například Vlado Milunić a Frank Gehry, podepsaní pod Tančícím domem na pražském Rašínově nábřeží, či Richardo Bofill, jehož rukopis nesou mnohé budovy v pražském Karlíně.

Plány a sny se představují

K projektům, které sice ještě nestojí, ale už mají konkrétní podobu, s níž se mohou návštěvníci výstavy seznámit, patří například náměstí Bohumila Hrabala v pražské Libni. Pod návrhem nového náměstí, situovaného mezi stávajícím autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách, je podepsán ateliér UNIT architekti.

K dalším projektům, které v nejbližších letech změní tvář metropole, náleží i Savarin v samém centru města podle návrhu architekta Thomase Heatherwicka. Pozornost návštěvníků jistě upoutá také projekt Nové haly Kongresového centra Praha či Hydropolis Praha. Oba tyto projekty pocházejí z pera architektonického ateliéru CMC ARCHITECTS.

Česká architektura od secese k dnešku
Kde: Jízdárna Pražského hradu
Kdy: Od 1. 9. do 31. 10. 2021

Přehled expozic:
Ikony české architektury
Expozice Jan Kotěra 150
Expozice moderní architektura Prahy
Expozice moderní architektura krajů ČR
Architektura po sametu