Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka (ČSSD) vychází ministryně ze starých informací, Praha do programu vstoupí. Kromě ní do něj bude zapojen i Středočeský kraj, rozdělovat bude 6,7 miliardy korun. Praha podle Dolínka nebude moci z programu čerpat, bude ho jen spravovat. „Potřebovali jsme vyjednat podmínky, které ochrání Prahu od případných negativ, kdyby se něco v těch programech nepovedlo," řekl dnes novinářům Dolínek. Pro správu programu ITI má už vyčleněné magistrátní úředníky i pracovníky Institutu plánování a rozvoje.

Pokud by se Praha rozhodla skutečně program opustit, je ministryně připravena to řešit. „Není to pro mě v žádném případě přípustné. Pokud se toto stane, tak samozřejmě já to budu okamžitě řešit ze své úrovně," uvedla Šlechtová. O věci je v takovém případě připravena jednat ve vládě i Evropské komisi. Podle ministryně by tím přišlo zhruba 500 obcí z této aglomerace o garanci peněz. „Budu hlasem těch 500 obcí a nesouhlasím s tím, aby pražská ITI nebyla," prohlásila Šlechtová. Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že o záležitosti bude jednat kolem 10. srpna se zástupci pražského magistrátu. Věc už hejtman probíral i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který podle něj Středočeskému kraji vyslovil podporu.

Integrované teritoriální investice pražské metropolitní oblasti jsou určeny pro specifickou oblast, která zahrnuje dvě kategorie regionů – Středočeský kraj jako méně rozvinutý a hlavní město Prahu jako více rozvinutý region. Většina podpořených projektů má být uskutečněna ve Středočeském kraji, přičemž hlavním nositelem programu by měla být Praha. V ČR má vzniknout sedm teritoriálních oblastí, vedle pražské mimo jiné ostravská, plzeňská či brněnská. „Smyslem je koordinace investic v území," připomněla Šlechtová, která si po dnešním setkání s hejtmanem a starosty prohlédla některé středočeské projekty financované z evropských fondů.