Městská část chybu uznala, podle jejího starosty Vojtěcha Zelenky ale neovlivní dobu povolování. K pochybení došlo v červnu na počátku územního řízení. „I po dvoustupňové kontrole zapomněl náš úřad obeslat všechny účastníky řízení z katastru Dubče. Zároveň v rozeslané projektové dokumentaci chyběly některé objekty plynových zařízení,“ říká Zelenka.

„Toto vše je již napraveno a z důvodu právní jistoty bude probíhat ještě jedno veřejné projednávání,“ dodává. Nové je naplánováno na 18. prosince.

Podle starosty ale pochybení nemá vliv na konečný termín vydání územního rozhodnutí. „Nejprve je nutné řádně a profesionálně vypořádat všechny připomínky od účastníků řízení. Jedná se o více než tisíc připomínek od zhruba 120 fyzických či právnických osob. Tento proces zabere ještě pár měsíců v roce 2020. Podle vyjádření našeho stavebního úřadu chtějí mít vypořádání připomínek uzavřeno nejpozději do 31. 3. 2020,“ dodal Zelenka.

Posune se začátek stavby?

Pražský okruh je jedna z nejvíce chybějících dopravních staveb v zemi, mluví se o ní desítky let. Podle Zelenky může nastat zpoždění pouze v případě, že po veřejném projednání podá někdo ještě další připomínky. Upozornil však, že klíčové je se s připomínkami správně vypořádat, podle nich jsou některé na špičkové úrovni. 

„Čím lépe budou připomínky vypořádány a vyargumentovány ze strany našeho stavebního úřadu, tím více se omezuje možnost dalšího soudního napadení celého projektu,“ dodal Zelenka.

S tím ovšem nesouhlasí ministr dopravy Vladimír Kremlík. „Kvůli chybě stavebního úřadu Městská část Praha 22 budeme nejspíš muset opět posunout začátek stavby,“ uvedl na Facebooku.

Nemají potřebné zkušenosti

Podle Zelenky pražský magistrát městské části pomohl dodatečnými financemi na odborné posudky, na které by neměl stavební úřad městské části kapacitu.Celý proces územního řízení ukazuje velký paradox tuzemských zákonů: o obří liniové stavbě za miliardy korun rozhodují úředníci, kteří přitom nemají s tak rozsáhlými projekty zkušenosti. Od 1. srpna proto přechází řízení o nových liniových stavbách už na krajské úřady.

Již nyní je ale jisté, že územní rozhodnutí nebude hotové do konce roku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce přiznal pražský primátor Zdeněk Hřib. Pokud půjde vše dobře, začne se úsek stavět v příštím roce a hotovo bude v roce 2025.