Podle současných tabulek by měl mít resort obrany 27 tisíc profesionálních vojáků. Po škrtech v době hospodářské krize se ale jejich počet postupně snížil na méně než 21 tisíc. Poslední dva roky armáda zahájila masivní nábor.

Nedávno ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i náčelník generálního štábu Josef Bečvář vyjádřili názor, že nynější zvažované počty jsou nedostatečné a počet profesionálů by se měl časem zvýšit na více než 30 tisíc.

Na úřadě bylo zaměstnáno přes 30 tisíc lidí 

K 1. lednu letošního roku sloužilo v resortu obrany podle statistik zveřejněných na armádním webu 23.184 profesionálních vojáků, což bylo o 1214 více než o rok dříve.

Dalších 6515 lidí pracovalo na ministerstvu obrany jako občanští zaměstnanci a 1148 jako státní zaměstnanci. Celkem tak na úřadě bylo zaměstnáno 30 847. Čísla ale neobsahují pracovníky Vojenského zpravodajství, tajné služby, která pod ministerstvo obrany spadá.

Nárůst vojáků z povolání vychází z plánovaného náboru 

Ministerstvo počítá s dalším výrazným nárůstem počtu vojáků i v letošním roce. „Ministerstvo obrany má ve státním rozpočtu na rok 2017 zabezpečeny rozpočtové prostředky pro meziroční navýšení počtů zaměstnanců o 1725 vojáků z povolání, 213 občanských zaměstnanců a 33 státních zaměstnanců," sdělil Caletka.

Předpokládaný nárůst počtu vojáků z povolání podle něj vychází z plánovaného náboru, který je, stejně jako loni, 2000 lidí, a zároveň počítá s odchody stávajících vojáků.

Čtěte také: Armáda vyčlení miliony korun na opravu vojenského areálu v Rakovníku