KCP dluží přes dvě miliardy korun a umořit je chce prodejem zbytného majetku a dlouhodobým pronájmem hlavní budovy. K tomu potřebuje souhlas ministerstva, které má na majetku KCP zástavu. Způsob oddlužení, které navrhlo společenství Penta Investments a Zátiší Catering Group, schválila Praha loni v září. Vedení KCP od té doby jednalo se společnostmi o konkrétních podmínkách a připravovalo smlouvy. Celkem by mělo být uzavřeno asi šest smluv – rámcová, několik kupních a nájemní smlouva na hlavní budovu. Některé z nich budou podle ředitele KCP Michala Kárníka uzavřeny s dceřinými společnostmi firem, které oddlužení navrhly.

Smlouvy by mělo podle Richtra příští týden schválit představenstvo KCP, poté budou odeslány na ministerstvo financí. Zda ministerstvo návrh schválí, není jasné. Podle dřívějších informací některých médií se záměr MF příliš nezamlouvá. „Pokud se k tomu ministerstvo postaví záporně, čeká nás otázka, co s tím. V dubnu budeme muset zaplatit splátku asi 110 milionů korun a peníze na to nejsou,“ uvedl Richter.

Potřeba je milionová investice

Podle Kárníka navíc budova kongresového centra potřebuje okamžitou investici asi 110 až 150 milionů korun na obnovu vybavení. Například výtahům a eskalátorům končí životnost. Praha ale nechce, aby KCP skončilo v insolvenci. Podle Richtra je KCP zdravá společnost, která je zatížena dluhy z minulosti. Dluh KCP vznikl především kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky
v roce 2000. KCP dluží asi 2,1 miliardy korun, splatit je musí nejpozději v roce 2014.

Penta Investments a Zátiší Catering Group navrhly, že za zhruba 1,2 miliardy korun odkoupí veškerý majetek společnosti mimo samotné kongresové centrum. Zároveň budou po dobu 24 let provozovat hlavní budovu. Na zbývajících asi 900 milionů korun přispěje částkou 370 milionů hlavní město, na další část zajistí společenství nový úvěr, jenž bude splácen z výdělku z pronájmu.

Čtěte také: Dluh Kongresového centra dvě miliardy může zmizet

(čtk, hor)