Široká veřejnost chtěla uctít památku Jana Masaryka, ministerstvo zahraničí ji ale v den úmrtí významného politika do Černínského paláce nepustí. Pietní akci k 70. výročí tragické smrti bývalého ministra zahraničních věcí svolala společnost Masarykovo demokratické hnutí.

Černínský palác přístupný po registraci 

Akce se měla konat 10. března právě na nádvoří Černínského paláce, kde bylo nalezeno Masarykovo tělo. Lidé tu ale v tento den u pamětní desky nepoloží květiny ani nezapálí svíčky. Nedostanou se sem. Stávající šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO) odmítl pro Pražský deník záležitost komentovat a odkázal na tiskovou mluvčí svého úřadu.

„Pro veřejnost Černínský palác zpřístupníme po předchozí registraci v pátek 9. března mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Registrace je nutná z bezpečnostních důvodů a kvůli logistice. Tradiční pietu tentýž den dopoledne bude za přítomnosti ministra zahraničí pořádat Společnost Jana Masaryka. 10. března není plánována žádná akce, ani pro veřejnost ani pro politiky,“ nastínila mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Nádvoří otevřou v pracovní době 

S tím nesouhlasí pořadatelé akce. „Je zarážející, že v den takového výročí není ministerstvo zahraničí schopno zpřístupnit veřejnosti nádvoří Černínského paláce. Lidé jsou v pátek mezi druhou a třetí hodinou většinou v zaměstnání nebo ve škole,“ uvedla Hana Zelená, spolupořadatelka pietní akce. „Sobota byla ideální i pro mimopražské,“ dodal další organizátor Jan Sigmund.

Organizátoři zvažují i dopis adresovaný šéfovi diplomacie s žádostí o vysvětlení, proč nebude možné sídlo ministerstva v tento významný den navštívit.

Lidé se sejdou v patnáct hodin 

Program akce „Výročí 70 let od smrti Jana Masaryka“ se nakonec rozdělí do dvou dní. V pátek 9. března se zájemci o uctění památky přece jen sejdou před Černínským palácem, kde registrovaní odpoledne na nádvoří položí květiny a svíčky.

V samotný den výročí úmrtí bývalého ministra zahraničí se lidé sejdou v patnáct hodin u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde se dočkají krátkého vzpomínkového programu. Poté se zástup symbolicky vydá k Černínskému paláci.

Odpolední pieta 

Na páteční dopolední akci (pořádané Společností Jana Masaryka), kterou zmínila mluvčí ministerstva, vystoupí vedle ministra v demisi Martina Stropnického například historička Václava Jandečková. Na tuto akci je možné se registrovat jen prostřednictvím Společnosti Jana Masaryka, ta ovšem nemá webové stránky s kontaktem, takže je pro veřejnost prakticky nemožné se tohoto aktu zúčastnit.

Pokud jde o odpolední pietu (mezi 14. a 15. hodinou), zaštítěnou Masarykovým demokratickým hnutím, je nutné kontaktovat ministerstvo. Jan Masaryk zemřel 10. března 1948 po pádu z okna svého bytu v Černínském paláci.

Záhadná smrt 

Jeho smrt je dodnes záhadou. Existují tři teorie: podle jedné šlo o vraždu (Masaryk byl z okna vyhozen), podle druhé o sebevraždu (z okna sám vyskočil) a podle třetí verze se pokoušel po římse utéci ze svého bytu a z římsy spadl.

Úmrtí bylo předmětem několika vyšetřování, jejichž závěry se různily nebo byly přímo v rozporu. Poslední vyšetřování bylo v roce 2003 uzavřeno jako vražda provedená neznámým pachatelem.