Počítá s tím chystaná vyhláška ministerstva, která by měla platit od dubna příštího roku, uvedl dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Třeba vězňům s maturitou by se výplaty zvýšily oproti nynější výši 9 tisíc korun měsíčně o dvě tisícovky. Naposledy výplaty rostly v roce 2000.

Vznikne další kategorie odměn

Odměna se odvíjí od druhu práce a dosaženého vzdělání. Vězeň se základním vzděláním v současnosti bere 4.500 korun, s výučním listem 6.750 korun a s maturitou či vyšším vzděláním 9 tisíc korun.

„Vězni bez odborné kvalifikace získají o 1 tisíc korun navíc, držitelům výučního listu se odměny zvýší o 1.500 a těm s maturitou o celé 2 tisíce," řekl rozhlasu Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Navíc vznikne čtvrtá kategorie odměn pro vězně s vysokoškolským vzděláním, kteří by měli na starosti náročné a odborné samostatné práce. Takový vězeň by měl podle připravované vyhlášky dostávat 13.500 korun. Odměny za práci se mají zvednout všem pracujícím vězňům, ať už pracují pro státní správu, nebo pro soukromé firmy.

Část výplaty si vězni i ukládají

Kromě měsíčních odměn má ale růst také podíl, který si musí vězni z výplaty ukládat, z nynějších dvou procent na 11 procent. Na dobu po propuštění si budou moci nově našetřit maximálně až 35 tisíc korun, zatímco nyní jsou to podle rozhlasu jen 2 tisíce korun.

Část výplaty se také používá na pokrytí nákladů na výkon trestu a výživné, další část na úhradu případných dluhů vězně a vězni také dostávají z odměny kapesné.

Kvůli zvýšení podílu z odměny, který si vězni budou ukládat, se sníží kapesné pro vězně a také podíl určený na pokrytí nákladů na výkon trestu. Podle výpočtu ministerstva by tak celkový výběr peněz na náklady výkonu trestu klesl při zachování současné míry zaměstnanosti vězňů o 630 tisíc korun ročně, uvedl již dříve server Česká justice.

Ke konci roku 2016 měla práci více než polovina ze zhruba 15 tisíc zaměstnatelných vězňů v Česku. Vězni například uklízejí ulice či třídí odpad a třeba ve věznici v Jiřicích na Nymbursku se starají o včely, ovce nebo daňky. Ale zájem o ně mají kvůli nedostatku pracovníků i soukromé firmy. Někteří odsouzení tak pracují ve sklárně nebo továrně na autodíly.