Městská část nemůže schválit svůj rozpočet dříve než magistrát, protože nejprve musí radnice zjistit, s jakou částkou může od města počítat a jaký projekt bude či nebude mít podporu.

Úřad městské části Praha 4, Centrum služeb Budějovická a Poliklinika Budějovická na snímku z 11. dubna v Praze.
Praha 4 má schválený rozpočet na příští rok. Bude hospodařit s téměř miliardou

Krátký čas na přípravu 

Pražští zastupitelé schválili rozpočet na letošní rok na konci listopadu. Rozpočet na loňský rok byl schválen v polovině prosince a o rok dříve dokonce Praha vstupovala do roku 2015 v rozpočtovém provizoru, protože se zastupitelé na rozpočtu nedohodli.  

Právě kvůli krátkému času na přípravu rozpočtu začíná Praha 9 na nový rok provizoriem. Podle místostarosty Tomáše Portlíka je to výhodné, protože radnice tak může lépe reagovat na potřeby, které se objeví v prvním kvartálu. V provizoriu může radnice fungovat do března, kdy se koná jednání zastupitelstva, které by mělo rozpočet projednat.

Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto
Praha má schválený rozpočet na rok 2018

Rozpočty městských částí 

Omezené možnosti investic mají městské části Praha 2, Praha 7, Praha 8, Praha 10, Praha 12, Praha 13, Praha 15, Praha 17 a Praha 18. V provizoriu začala nový rok i Praha 11. Její zastupitelé schválili rozpočet až 18. ledna. Jedenáctka bude hospodařit se schodkem. Počítá s příjmy 393,9 milionu korun a výdaji 496,4 milionu.

Vyrovnaný rozpočet mají schválený Praha 16, Praha 3 a Praha 5. Zastupitelstvo Prahy 1 schválili rozpočet s dvěstěmilionovým schodkem. Rozpočet má schválený i Praha 6. Městská část Praha 4 počítá s příjmy 721,8 milionu korun a výdaji 994, 7 milionu korun. V prosinci schválila svůj rozpočet i Praha 14 s příjmy 389,7 milionu korun a výdaji 479,6 milionu korun.

Úřad městské části Praha 14. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Čtrnáctka startuje participativní rozpočet

Celá Praha bude letos hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Za výši běžných výdajů kritizovala rozpočet opozice. Město také plánuje, že dá na investice 16,8 miliardy korun.

Současná  radnice Prahy 12.
Praha 12 navrhuje rozpočet se schodkem 162 milionů korun