V neděli 3. únorato uvedl server Aktualne.cz. Podle něj se první experti před několika dny dostavili například do pražského IKEMU. Údajně se jednalo ospecialisty zadvokátní kanceláře Jaroslava Svejkovského. Mluvčí IKEMU Martina Štanclová v neděli informaci nedokázala potvrdit, ani vyvrátit.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt však skutečnost důrazně odmítl. Jak Deníku sdělil, fakt, že by si ministerstvo právníky najalo a ti by na příkaz nemocnice obcházeli, je absurdní. „Je to hloupost, žádná privatizace se nechystá. Už několik měsíců se dělá vzařízeních pořádek, abychom věděli, jak to mají shospodařením a podobně. Nemocnice se zároveň připravují na změnu vuniverzitní,“ doplnil.

Ředitelé nemocnic podle něj pravidelně docházejí na ministerstvo do úseku přímořízených organizací a určuje se strategie, jak se bude postupovat dál. „Všichni ředitelé už ví, že se směřuje kakciovým společnostem, a usilujeme otom, aby tam byl podíl univerzit. Jednání suniverzitami ještě neskončila, ale nijak velké překvapení by to být nemělo“ doplnilCikrt.

Otom, že se na schůzkách oalternativě akciových nemocnic jednalo, potvrdil nepřímo před týdnem iředitel Všeobecné fakutlní nemocnice Jan Bříza. „Je to širší komplex problémů. Za současného právního stavu jsou nemocnice státní příspěvkové orgnizace, které nemají podíl univerzity, zajišťují prostředí a výuku pro studenty. Na jednom pracovišti tak pracují zaměstnanci dvou institucí. To by měl řešit právě zákon ouniverzitních nemocnicích. Česká konference rektorů má ovšem knavrhované podobě připomínky, ztoho důvodu se vedou jednání a je také předkládána alternativa, že by se fakultní nemocnice převedly na akciovky. Já osobně bych byl ale spíše pro, aby se domluvila akademická sekce se státní,“ sdělil před týdnem ředitelBříza.

Otom, jak bude zdravotnictví vPraze vypadat, slibovalo ministerstvo informovat do konce roku, nakonec se termín protáhl právě kvůli jednání suniverzitami. Ty už se ale podle Cikrta blíží do finále.

Jisté je jedno, pod univerzitními nemocnicemi by měly skončit také ústavy. Endokrinologický ústav se podle dostupných informací sloučí sIkemem a Thomayrovou nemocnicí. Mluví se také ospojení Revmatologického ústavu pod VFN, spolu sním se kroku zřejmě nevyhne ani Ústav hematologie a krevní transfuze.