Autorem návrhu mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Reliéf na lícní straně připomíná zrod československé měny kolkem z roku 1919, zatímco současnost je zpodobněna logem ČNB. Dominantou rubové strany návrhu je monumentální český lev a motiv nejznámější československé mince 1 Kč z roku 1922. 

Její průměr 535 mm a tloušťka přes hranu 48 mm ji podle velikosti řadí na první místo mezi zlatými mincemi v Evropě a na druhé místo na světě.

Policie hledá lupiče, kteří přepadli spořitelnu na Skalce.
Dva ozbrojení lupiči ve vestách "security" přepadli spořitelnu, hledá je policie

Další významnou položkou výstavy je první pamětní bankovka vydaná ČNB. Má nominální hodnotu 100 korun a je nazvaná Budování československé měny. Nese portrét významného národohospodáře Aloise Rašína, který stál v roce 1919 za odlukou československé měny od rakousko-uherského peněžního systému.

Panovnické koruny různých zemí

Pamětní bankovka navržená akademickou malířkou Evou Haškovou vychází v počtu 20 tisíc kusů a zájemci si ji mohou objednat u smluvních partnerů ČNB pro prodej numizmatického materiálu.

Návštěvníci si mohou prohlédnout další mimořádné artefakty jako první státovky z roku 1919 nebo repliky panovnických korun zemí bývalého Rakouska-Uherska: svatováclavské koruny českých zemí, rakouské koruny a uherské svatoštěpánské koruny.

Návrhy Muchy, Boudy nebo Švabinského

Výstava představuje řadu platidel, kterými se na území československého státu a později České republiky platilo za posledních 100 let. Vystavované předměty pocházející z depotů České národní banky vůbec poprvé jsou v takovémto rozsahu prezentovány nejširší veřejnosti.

Korunovační klenoty vystaveny na Pražském hradě v nové vitríně.
Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory

K vidění jsou mimo jiné návrhy bankovek Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a seznámit se lze i s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek.

Základní vstupné na výstavu činí 100 korun, zlevněné vstupné pro děti od 6 do 16 let a pro seniory nad 65 let je 50 korun, rodinné vstupné je 200 korun. Školní výpravy mají vstup za 20 korun na osobu a mohou si termín rezervovat.

Ze zahájení výstavy Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy 9. května 2012 v pražském Veletržním paláci.
Kam s ní? Radní Třeštíková hledá pro Slovanskou epopej jiné místo v Praze