Ředitel Ústavu filosofie a religionistiky Jakub Čapek a ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Jan Chromý rozeslali médiím dopis, který fakulta zveřejnila rovněž na oficiální facebookové stránce. Pedagogové tím chtějí vyvrátit lživé informace, které se šíří v souvislosti s Minářovým studiem sociálními sítěmi.

„Sám přerušil studium, aby se mohl plně věnovat občanským aktivitám,“ potvrdili Jakub Čapek a Jan Chromý dřívejší tvrzení muže, který se v listopadu 2017 rozhodl založit občanský spolek reagující na chování předsedy menšinové vlády ANO a ČSSD opřené o podporu komunistů a SPD Tomia Okamury. 

Babiš v kampani před vítězstvím v parlamentních volbách uzavřel smlouvu s občany, kde se zavázal podporovat a rozvíjet demokracii v České republice. Mladý muž se proto s dalšími studenty rozhodl trestně stíhaného premiéra vyzvat k dodržování slibů.

Snad se Minář ke studiu vrátí

Minář tehdy studoval na FF UK dvouobor Český jazyk a literatura - Filozofie. „Projevoval při studiu tohoto náročného dvouoboru veškerý potřebný talent i nasazení a vykazoval nadprůměrné studijní výsledky,“ píší pracovníci fakulty.

Od začátku loňského roku se Milion chvilek a jeho aktivity začaly rozvíjet a původní kampaň Chvilka pro rezignaci - vzniklá kvůli údajným Babišovým nedemokratickým krokům - na sebe postupem času nabalovala další a další nespokojené občany (jaký paradox, vždyť ANO je zkratkou Asociace nespokojených občanů). Milion vysněných podpisů internetová petice sice ještě nenasbírala, ale v den masové demonstrace na Letné čítá už přes čtyři sta tisíc signatářů.

Čapek i Chromý rozumí tomu, proč se Minář rozhodl předřadit občanské aktivity spojené s Milionem chvilek pro demokracii svému studiu. „Zároveň chováme naději, že se v budoucnu vrátí,“ dodávají ředitelé ústavů. Šestadvacetiletý rodák z Vodňan byl zapsán rovněž ke studiu evangelické teologie na evangelické teologické fakultě Karlovy univerzity.

Na nedělní akci na Letenské pláni očekávají Minář a spol. až 350 tisíc lidí. O demonstraci, která má být největší od sametové revoluce v roce 1989, se zajímají i zahraniční média. Například Rob Cameron, pražský dopisovatel britské BBC, zveřejnil na twitterovém účtu příspěvek s fotografiemi příprav. 

Ministr Vojtěch: Demonstrace zakrývají vládní úspěchy

„Mikuláš Minář říká, že demokracie není jen o hlasování každé čtyři roky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) respektuje právo lidí na protesty, ale tvrdí, že demonstrace zakrývají skutečné úspěchy vlády,“ napsal Cameron.

Babiš opakuje, že důvody, proč lidé už několik týdnů v kuse ve všech městech demonstrují, jsou vylhané. I přes soudní stanoviska odmítá, že byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Obvinění v kauze Čapí hnízdo kvůli zneužití padesátimilionové dotace považuje za politické. Dosazení ministryně spravedlnosti Benešové nevnímá jako účelové a ani nedávná zpráva Evropské komise o střetu zájmů podle Babiše není pravdivá. Česko ani Agrofert - toho času v Babišových svěřenských fondech - nebude podle premiéra a jeho manažerů muset vracet žádné peníze.