Dalších 32 koaličních zastupitelů iniciativu TOP 09 a ODS bojkotovalo a zastupitelstvo tak nebylo usnášeníschopné. Formální omluvenku přitom doručili jen někteří třeba Karel Grabein Procházka (ANO) nebo s odvolá-ním na zdravotní důvody Petra Kolínská (Zelení).

Hlavním tématem mimořádného zastupitelstva měla být dostavba vnitřního okruhu. Na její podobě se pražská vláda ANO, ČSSD a Trojkoalice nedokáže shodnout mimo jiné kvůli námitkám Strany zelených vůči „tunelové va-riantě“ tzv. Blance 2.

Podle zastupitelů nejsilnější opoziční strany TOP 09 dala koalice svou absencí znovu najevo, že o realizaci klíčové dopravní stavby nemá skutečný zájem a snaží se ji jen stále odsouvat na neurčito.

Opozice nabízí hlasy pro dokončení okruhu

„Už přes půl roku nabízíme koalici minimálně 23 opozičních hlasů od TOP 09, ODS i KSČM pro dokončení okruhu. Od jara ale v tom směru reálně nic nepodnikli,“ poznamenal šéf zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.

Neúčast dobře placených nejvyšších představitelů radnice označil za „absolutní aroganci moci“. Koaliční politici podle něj vzkázali, že je nezajímají problémy Pražanů, ale jen jejich vlastní dobré bydlo.

„Tahle budova toho pamatuje hodně, něco takového se tady ale ještě nestalo. Na nejbližším zasedání zastupitelstva budeme požadovat odvolání všech 11 radních i 16 předsedů výborů,“ dodal šéf zastupitelů TOP 09.

Primátorka: kolegové se raději věnovali práci

Podle primátorky Adriany Krnáčové však není náhoda, že opozice svolala mimořádné zastupitelstvo v předvo-lebním měsíci hned dvakrát. „Moc dobře přitom ví, že okruh bude tématem následujícího řádného zastupitelstva začátkem listopadu. Kolegům se nedivím, že se raději věnovali práci, namísto toho, aby se účastnili předvolební estrády.“

Za „předvolební exhibici ODS a TOP 09“ pak označil mimořádné zastupitelstvo jeho člen a celostátní lídr Strany zelených Matěj Stropnický. „Okruh prostě bude. My jsme si s opozicí na to téma už řekli všechno a mimořádné zastupitelstvo by na tom nic nezměnilo, nic by neurychlilo. Pravice měla na stavbu okruhu zhruba dvacet let a my se teď nenecháme honit kvůli třem týdnům,“ podotkl Stropnický.

Kritika koalice míří i z tábora ODS, která také hovoří o sabotáži a výsměchu voličům, a jež se na mimořádném zastupitelstvu chystala navrhnout odvolání radní Jany Plamínkové (STAN). Plamínková měla podle ODS údajně zpomalit přípravu dokončení vnějšího silničního okruhu kolem Prahy.

„Podle mých informací někteří koaliční politici na zastupitelstvo nepřišli, aby se k odvolání Plamínkové nemuseli vyjádřit,“ uvedla předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija.

Jako předvolební agitku vnímají návrhy ODS a TOP 09 i jejich opoziční kolegové z Pirátů. „Na druhou stranu každý zastupitel má povinnost se jednání účastnit. Aspoň do práce by tedy mohli chodit,“ prohlásil šéf klubu Pirátů Jakub Michálek.